Naučte se chránit před absorbováním negativních vlivů z okolí, které vás vnitřně ničí

Fotografie: Depositphotos

Nenechte se rozhodit negativní energií ve svém okolí. Pokud se ji naučíte účinně zablokovat, nebudete se už nikdy muset potýkat s emocemi druhých.

Dost možná jste se s tím už také setkali. Stačí potkat špatně naladěnou kamarádku nebo kolegyni z práce a vaše dobrá nálada je rázem ta tam. A co hůř, leckdy se cítíte doslova jako „vyšťavění“ a bez energie. Nejhorší ale je, že obvykle nejde jen o jednorázový stav, protože některé typy lidí nás dokážou do podobné krize dostat při každém setkání. Ve hře je tak přenos negativní energie, kterému se musíte účinně vyhnout.

Zatočte s emocionálními upíry

Krvesajové s tesáky opravdu patří do středověku, ale lidé, kteří z vás dokážou doslova vysát veškerou energii, tu jsou pořád. Poznáte je snadno – neustále si totiž na něco stěžují a hledají ve vás oporu vždy, když se cítí mizerně. Ovšem potřebujete-li podobnou službu vy, nikdy nejsou k dispozici. Vlastně z vás vysávají vaši vlastní energii, a to fyzickou i emocionální. Jediným možným způsobem obrany je kompletní odstřihnutí.

Fotografie: Pixabay

Věnujte více pozornosti sobě

Mnohdy se tak moc soustředíme na potřeby svého okolí, že zapomínáme na svoje vlastní. Protože zkrátka a dobře „ty ještě počkají.“ Ovšem s tímto přístupem si jednoduše nemáme kde dobít baterky, takže nás poté jakékoliv setkání s negativní energií vykolejí natolik, že se úplně složíme. Vnitřní pohoda je tedy jednou z nejlepších strategií v boji proti „blbé náladě“. Nezapomínejte na to, až po vás zase bude někdo něco chtít.

Fotografie: Freepik

Přestaňte být „holkou pro všechno“

Tento problém mívají hlavně ženy – tak moc se snaží vyhovět svému okolí, že rázem zapomínají na sebe. A to nejenom po stránce pracovní, všem se snaží vyhovět také co do nejrůznější kritiky. Ovšem jakmile se naučíte nebrat si veškeré „dobře míněné rady“ osobně, uvidíte, že se vám uleví. Nebuďte závislí na tom, co si o vás myslí ostatní. Nemá to smysl a jen to z vás vysává energii. Trocha sebevědomí s vámi udělá divy.

Fotografie: Pixabay

Naučte se říkat NE bez omlouvání

Každý z nás má své limity. Ve sportu nebo třeba u svých koníčků si je uvědomujeme, ovšem vůči okolí je leckdy uplatňujeme v mnohem menší míře, než bychom měli a mohli. Jestliže máte dojem, že vás někdo tlačí do něčeho, co nechcete, nakládá na vás příliš pracovních úkolů apod., nebojte se ho odmítnout. A dokonce své rozhodnutí nemusíte nijak vysvětlovat, do vaší vnitřní motivace totiž nikomu nic není.

Odpovědnost leží jen na vašich bedrech

Nenechte si diktovat, jak byste se měli cítit. Není vaší povinností stále dokola poslouchat stesky špatně naladěné kolegyně (a cítit se mizerně, pokud ji odmítnete). Nestyďte se za své emoce a vnímejte je naplno. Buďte smutní, když chcete vy – a naopak klidně hyřte veselím ve chvíli, kdy to ve vašem okolí na mejdan roku zrovna nevypadá. Jen vy totiž v konečném důsledku můžete rozhodnout o tom, jak se cítíte. Jen vy.

Zdroj: PsychCentral