Naučte se japonskou metodu úklidu domácnosti, díky které bude váš domov bezprašný na každém rohu

Fotografie: Freepik

Prach je součástí každého domova, přesto nás často dostává do trapných situací. Není totiž nic horšího, než neuklizený domov, pokud se k nám chystá návštěva.

Není ale nutné si některé věci zbytečně dělat těžší, než jsou. To platí například právě o úklidu. Jednoduchost je totiž něco, co právě japonským ženám není cizí. A tak mají i jednoduchý a zaručený způsob, jak svůj domov zbavit prachu, o který nikdo nestojí. Úklid je totiž něco, co svým dětem Japonky vštěpují již od mala. Není proto divu, že právě v tomto odvětví mají zaručené triky, jak si s ním poradit. 

Fotografie: Freepik

Úklidu se pravidelně věnují nejen doma, ale i v životě 

Základem čistého domova je pro ně jednoduchost. Neskladují si tedy předměty, které nepoužívají. I díky tomuto jednoduchému pravidlu se vyhnou zbytečné tvorbě prachu. Ten se totiž hromadí právě na poličkách a různých drobných předmětech, které doma vystavujeme. I díky tomuto přístupu jsou jejich životy jasnější, protože nevystavují věci a nelpí na něčem, co pro ně již ztratilo význam. Velkému úklidu svého domova se věnují každý rok. 

Fotografie: Freepik

Během tohoto dne Japonci nejen uklidí své domovy, ale také vyrovnají veškeré účty a dluhy. Díky tomu mají ve svém životě klid a hlavně potřebný pořádek. A právě to je způsob, jak se můžeme v našem domě vypořádat s prachem. Musíme si ale na tento čin vybrat den, kdy se nebudeme věnovat ničemu jinému. Aby byl úklid opravdu důkladný, musíme přebrat všechny věci, ve všech skříních a zásuvkách. 

Den věnovaný pouze úklidu, bez rušivých elementů 

Stejně jako vynecháme v tento den práci, musíme vynechat i další věci, které by nás mohly rozptylovat. Ideální je tedy vypnout si mobilní telefon, ale také počítač a televizní obrazovku. Jedině tak se budeme moci plně soustředit na to, co právě děláme. A jedině tak bude mít náš úklid úspěch a přinese nám do života požadovaný účinek. Je tedy jasné, že se nejedná jen o úklid domu, ale i naší duše a emocí. 

Během úklidu je zapotřebí nespěchat. Každý náš pohyb by měl být promyšlený a není dobré přenášet věci bez rozmyslu z jednoho místa na druhé. Jedině tak dojde k důkladnému očištění a do našeho života budou moci přicházet nové věci. Nesmíme zapomenout ani na stropy a stěny každé místnosti. Právě zde se prach hromadí, proto je zapotřebí je také uklidit. Tento úklid vdechne harmonii a klid nejen do našich domovů, ale hlavně do našeho vlastního nitra.

Zdroj: Goodhousekeeping