Pět rostlin, kterých byste si měli opravdu vážit. Pokud je máte doma, patříte mezi vybranou skupinu lidí

Fotografie: Depositphotos

Pořádně se doma zadívejte na své rostliny. Některé z nich mohou být skrytým pokladem. Poznejte pět z nich, které mají blahodárný dopad na vaše zdraví.

Asi neexistuje domácnost, kde by nebyla alespoň jedna rostlina. Ty totiž prostor zabydlují a zútulňují. Kromě dekorativní funkce ovšem mají i řadu těch zdraví prospěšných. Když pomineme léčivé schopnosti rostlin, jako je Aloe vera, pravděpodobně jste slyšeli o jejich schopnosti přes den produkovat kyslík (některé druhy ho dokážou produkovat i v noci) nebo o jejich schopnosti pohlcovat nejrůznější toxiny. Těchto pět rostlin jsou skryté poklady.

Zlepšují psychickou pohodu i zdraví členů domácnosti

Dalším pozitivním efektem rostlin je jejich vliv na lidskou psychiku. Přítomnost „něčeho zeleného“ v místnosti totiž dokáže zlepšit náladu a snížit psychické vypětí. Kromě toho existuje pět rostlin, které vám pomohou vyčistit vzduch v místnosti. První z nich se nazývá paprskovka (jinak známá také jako africká sedmikáska či pod vědeckým názvem Osteospermum). Paprskovka efektivně čistí vzduch a odstraňuje toxiny, navíc je stín snášející, tudíž ji můžete umístit takřka kamkoliv.

Fotografie: Freepik

Druhou z pětice je chryzantéma (lidově listopadka či dušička, odborně Chrysanthemum). Tato krásně kvetoucí rostlina nejenže zlepšuje kvalitu vzduchu v místnosti, ale také vás ochrání před dotěrným hmyzem. Umístěním například v ložnici či v obývacím pokoji zbavíte místnosti komárů, mravenců a dalšího nepříjemného hmyzu. Nevěříte? Nejlepší způsob, jak její účinky potvrdit nebo vyvrátit, je pořídit si ji a vyzkoušet ji.

Rostliny odstraní toxiny, vyčistí vzduch a zbaví místnost bakterií

Třetí ze „zázračných rostlin“ je toulitka (odborným názvem Anthurium). Toulitka se řadí mezi rostliny, které jsou pro čištění vzduchu v domácnosti přímo ideální. Kromě čištění navíc chrání prostor před bakteriemi, které způsobují nejrůznější alergie či vyvolávají astmatické záchvaty. Čtvrtou rostlinou je aglaonema. Řadí se mezi stín snášející rostliny, miluje vyšší vlhkost a vzduch čistí v okruhu neuvěřitelných 50 metrů.

Fotografie: Freepik

Poslední z pětice je chrastice rákosovitá (odborným názvem Phalaris arundinacea). Na první pohled nenápadná rostlina dokáže velmi efektivně odstraňovat benzen a oxid uhelnatý z místnosti, ve které je umístěna. Pokud se rozhodnete přinést si ji domů, rozhodně neprohloupíte. Prý budete mít tak čistý vzduch, že získáte pocit, jako byste se procházeli parkem.

Zdroj: GardeningKnowHow