Potraviny, které urychlují stárnutí organismu a viditelně se projevují na vzhledu. Jejich vysazením dojde k výraznému omlazení

Fotografie: Depositphotos

Obzvlášť ženy by mohlo zajímat, že některé potraviny a nápoje přispívají ke stárnutí pleti. Jejich častá konzumace může vaší pokožce přidat až deset let.

Přirozenému stárnutí se nikdo nevyhne. Pokožka sama o sobě vlivem věku ztrácí svou pružnost a začínají se na ní tvořit vrásky. Čas zastavit nejde, ale stárnutí pleti se dá určitě zpomalit. Kromě pravidelné péče o pokožku bychom se měli také zaměřit na stravu, kterou konzumujeme. Mnoho běžných potravin, jež jíme, totiž přispívá ke stárnutí pokožky. Pokud si tedy chcete udržet mladistvý vzhled, je dobré se jim v jídelníčku co nejvíce vyhýbat, říká lékařka Katherine Marengo.

Sacharidy a rafinovaný cukr

Naše tělo sacharidy samozřejmě potřebuje. Vybírejte si však ty zdravé, které jsou obsaženy v celozrnných potravinách a v zelenině. Zpracované sacharidy v bílém pečivu a chlebu, ale také rafinovaný cukr, s jehož konzumací to často přeháníme, se totiž vážou na kolagen v našem těle, a způsobují tak jeho poškození. Následkem je tedy rychlejší stárnutí pokožky a tvorba vrásek.

Sůl způsobuje otoky

Do kuchyně jistě patří a naše tělo ji také v omezené míře potřebuje. Většina lidí je však zvyklá jídla zbytečně přesolovat, případně používá polotovary, které samy o sobě obsahují velké množství soli. Kromě jiných potíží její nadbytek způsobuje zadržování vody v těle. To vede k otokům pokožky, jež jsou pak nejvíce patrné v oblasti očí.

Alkohol a káva způsobují dehydrataci

Červené víno například obsahuje antioxidanty, a v menší míře se tedy doporučuje ke konzumaci. Jakýkoliv alkohol však zároveň působí dehydratačně, což se pak odrazí na stavu vaší pokožky. Při nadměrné konzumaci alkoholu se pak v játrech hromadí toxiny, které se na pokožce prokážou její bledostí a tvorbou předčasných vrásek. Dehydruje nás i káva, proto k ní nezapomínejte pít vodu a pokuste se počet denních káv omezit.

Fotografie: Freepik

Fast food a smažená jídla

Netřeba se rozepisovat o negativech těchto jídel. Smažené bychom si měli dopřávat skutečně jen výjimečně. Tato jídla, kromě jiného, přispívají k rozpadu kolagenu, což se odrazí na naší pokožce. Jídla z fastfoodu obsahují vysoký podíl nezdravých trans tuků, které podporují záněty a jsou škodlivé pro srdce. V případě grilovaných jídel byste se měli ujistit, že před jejich konzumací odstraníte černé připáleniny. Ty totiž obsahují prozánětlivé uhlovodíky, jež poškozují kolagen.

Zpracované maso a sladké nápoje

Párky, klobásky a uzeniny obsahují mnoho nezdravých látek včetně siřičitanů a konzervantů, které způsobují zánět kůže a urychlují stárnutí pokožky. Dále obsahují i velké množství soli. Pro změnu sladké limonády a energetické nápoje obsahují cukr, případně kofein, což z nich činí skutečné urychlovače stárnutí pokožky.

Zdroj: Healthline