Základní fakta o akné, která vám pomohou pochopit, jak proti němu co nejlépe bojovat

Fotografie: Freepik

Akné člověka bohužel nepotkává jen v době dospívání. Je to bakteriální onemocnění, které může potkat naprosto každého.

Kůže je jeden z nejhlavnějších orgánů, které člověk má. Pokrývá totiž celé jeho tělo. A stejně jako jiné orgány, i kůže může onemocnět a poté potřebuje okamžitou pomoc. Nejčastější onemocnění kůže je právě akné, což je onemocnění mazových žláz, které doprovází zánět. Co byste o této nemoci měli vědět?

Akné se neobjevuje pouze v pubertě

S tímto faktem prostě nikdo nic nenadělá. Akné může zaútočit na úplně každého člověka. Navíc postihuje většinu lidí, v určité fázi života s akné bojovalo asi 80% populace. Každopádně nejvíc se akné vyskytuje mezi 11 – 18 rokem života. Ale to neznamená, že starší lidé od něj mají pokoj. Je zákeřné a může se vyskytnout v jakémkoli věku.

Fotografie: Pixabay

Pupínky rozhodně nevznikají ze špíny

Tohle je mýtus, kterému věří většina populace. Když má člověk akné, pro lidi to znamená, že se prostě špatně umývá a nemá dostatečnou hygienu. Ale takhle to doopravdy není. Tady jsou totiž na vině například hormonální porucha nebo různé záněty. Také může být akné dáno geneticky a s tím už rozhodně nikdo nic neudělá.

Fotografie: Pexels

Akné je nemoc jako každá jiná

Akné není jen kosmetický problém, je to normální kožní nemoc, u které ale nikdo neví, do jakého stádia se dostane. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, trupu a hrudníku. A každé místo, na kterém se akné objevilo, má svůj důvod. Rozhodně nečekejte, že pupínky a černé tečky jen tak zmizí. S tímto onemocněním je třeba velice rychle bojovat, abyste se vyvarovali nevzhledným jizvám.

Fotografie: Pexels

Léčba ale rozhodně není běh na krátkou trať, je to zdlouhavý proces, který vyžaduje trpělivost a pravidelnou péči. Ke zmírnění zánětu je většinou nutné předepsat i antibiotika.

Zdroj: Healthline