Nanášení make-upu je věda plná chyb. Výběr šminek je proto třeba přizpůsobit odstínům pleti a rtů

Fotografie: Thomas Kohler / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Dosáhnout líčení jako od profíka vás bude stát hodně pokusů. Už zpočátku se však dá vyhnout těm nejhorším chybám, které vaši snahu o dokonalý make-up vždy pokazí.

Líčení je tak trochu věda, pokud chcete dosáhnout skutečné dokonalosti. Není však potřeba se do jeho tajů ponořit až tak hluboko, pokud nemáte na experimentování čas ani chuť. Mnoho žen však dělá při líčení úplně základní chyby. Pokud se jich vyvarujete, bude vaše líčení vypadat mnohem lépe, bude lichotivější a nemusíte kvůli němu strávit hodiny před zrcadlem.

Nanášíte make-up na nepřipravenou pokožku

Pokud začínáte líčení tím, že jako první vezmete do ruky make-up a začnete ho roztírat po obličeji, pak zbystřete. I sebelepší make-up nemusí vypadat dobře, pokud je nanesen na vysušenou a nevyčištěnou pokožku. Začněte tedy tím, že pleť vyčistíte a natřete ji pleťovým olejem nebo hydratačním krémem. Poté naneste podkladovou bázi a až na ni samotný make-up. Je to asi pět minut navíc, ale výsledný vzhled bude stát za to.

Používáte nesprávný odstín

Pokud chcete dosáhnout co nejpřirozenějšího vzhledu pokožky, je nutné vědět, jaký má vaše pleť odstín. Najdete mnoho článků, které podrobně popisují, jak ho správně určit. Při nákupu make-upu ho také vždy vyzkoušejte na denním světle, a to nanesením na spodní čelist. Odstín make-upu je také během roku potřeba střídat, podle opálení vaší pokožky.

Používáte příliš světlý korektor

Zdá se logické, že pokud chcete zakrýt tmavé kruhy pod očima, nanesete na ně světlý korektor. Jestliže je však příliš světlý a neodpovídá vašemu tónu pleti, tak udělá spíše medvědí službu. Vaše kruhy pod očima může naopak ještě zvýraznit, a to včetně případných vrásek. Korektor by měl být pouze o jeden tón světlejší než pleť. S korektorem by se také mělo šetřit, jeho hustší struktura může zanášet vrásky, a tím je zvýrazňovat.

žena nanáší makeup
Fotografie: Freepik

Nepoužíváte tvářenku nebo má špatný odstín

Efekt tvářenky je škoda nevyužít. Obzvláště starší pleť dokáže správně nanesená tvářenka ihned omladit. Volte takový odstín, který se nejvíce podobá přirozenému zbarvení vašich tváří. Vyhněte se však třpytivým a zářivým efektům jež mohou nadělat více škody než užitku. Tvářenku pak nanášejte ve slabší vrstvě a pomocí štětce ji vždy rozpracujte do ztracena, abyste skryly výrazné barevné přechody.

Další nešvary, kterým byste se měly vyhnout

Při nanášení řasenky na spodní řasy se snažte pouze o lehké barvení řas. Husté spodní řasy vás budou dělat starší. Make-up vždy nanášejte při dobrém osvětlení. Konturovací tužka by se měla blížit odstínu vaší rtěnky. Doby, kdy se rty konturovaly výrazně jiným odstínem než rtěnka, už jsou naštěstí dávno pryč. Před líčením očí naneste na víčka nejprve vrstvu k tomu určeného primeru. Nanesené stíny tak budou vypadat mnohem lépe a oči získají celkově svěžejší a mladistvější vzhled.

Zdroj: Makeup