Nejčastější chyby ve výchově dítěte, které mohou mít negativní vliv na jeho i váš život. Část z nich dělá téměř každý z nás

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli se někdy snažíme sebevíc, v rodičovství tu a tam uděláme pár chyb. Na tom není nic špatného. Snažte se ale vyvarovat těm nejběžnějším.

Bohužel nikdo z nás není instinktivně schopen zvládat všechny problémy na světě. Nejsme předurčeni, abychom věděli, jak se za každé situace zachovat. Nejvíc takovou bezmoc můžeme prožívat, když se staneme rodiči. Čas od času každý rodič udělá ve výchově dítěte menší či větší chybu. Když se však naučíte zvládat těchto několik nejběžnějších, ušetříte sebe i své děti spousty problémů.

Nesnažíte se potíže řešit

Z mnoha důvodů se spousta rodičů nepokouší řešit i ty nejjednodušší běžné problémy. Nejčastěji proto, že je rychle přijmou za normální. Měsíce nebo i roky se frustrujete s potížemi, které mohou zahrnovat hádky před spaním, časté noční probouzení nebo záchvaty vzteku. Ačkoli to může vyžadovat trochu té tvrdé práce, většinu problémů, kterým jako rodiče čelíte, lze vyřešit a změnit. Ovšem musíte hned.

Fotografie: Freepik

Nejste v tom sami. Můžete se obrátit na radu vašeho dětského lékaře, na internet, knihy, pokyny dětských psychologů, či se prostě jen zeptat svých přátel, jak oni řešili podobné situace. Na odbornou pomoc se obraťte, pokud se potýkáte se složitějšími a přetrvávajícími problémy.

Přeceňování nebo podceňování problémů

Než se pokusíte problém řešit, je nejdříve nutné definovat, zda se o problém skutečně jedná, a pokud ano, jak moc je velký. Je opravdu nutné zabývat se tím, když má předškolák občas záchvaty vzteku? Nebo si vaše 6leté dítě hraje s jiným na doktora? Nebo se dítě v pubertě chce více osamostatnit?

Fotografie: Freepik

Obecně je odpověď na všechny tři otázky NE. Jedná se o záležitosti přiměřené věku, které je třeba očekávat. Na druhou stranu byste ale neměli brát na lehkou váhu, pokud dospívajícího přistihnete při kouření, krádeži, častém lhaní a podvádění.

Máte nerealistická očekávání

Někdy si problémy můžete vytvářet i vy sami. Pokud budete mít nerealistická očekávání ohledně toho, jak by měl život vašich dětí vypadat, můžete to být vy, kdo je tvůrcem potíží. Nesrovnávejte své děti s ostatními.

Fotografie: Freepik

Dítě vaší kamarádky chodilo na nočník od dvou let a vaše dva a půl roku staré o něj ještě nejeví zájem? Nevadí, každé dítě je jiné. Ujistěte se, že vaše očekávání odpovídají tomu, čeho jsou vaše děti vývojově schopné.

Absence pravidel a limitů

Možná si myslíte, že svým dětem děláte laskavost, když je necháte dělat si, co chtějí. Zpravidla se takové chování omlouvá tím, že dítě má svou vlastní osobnost, kterou chcete, aby samo rozvíjelo. Ve skutečnosti jim ale ubližujete. Pro většinu mladších dětí je obzvláště těžké žít bez jakýchkoli pravidel a omezení. Mít nastavené limity, rutinu a omezené možnosti výběru pomůže vašemu dítěti vědět, co ho během dne čeká.

Zdroj: VeryWellFamily