Nejčastější důvody, proč dochází k nevěře. Několika z nich lze předcházet

Fotografie: Depositphotos

Nevěra je bohužel běžnou součástí lidských vztahů. Proč tomu ale tak je? Znamená to, když vás partner podvede, že už vás nemá rád, nebo že se s vámi nudí? Primárně záleží na důvodu, z jakého k nevěře dojde.

To, jestli budeme svému partneru věrní, závisí pouze na nás. Ve zdravém vztahu by měla panovat vzájemná důvěra, která se slučuje s věrností. Jak bychom mohli věřit člověku, který je za našimi zády nevěrný. A taková nevěra dokáže dokonale zničit vztah. Podvedený to bere jako zradu, někdy může přemýšlet, co je s ním špatně, proč už svému partnerovi nestačil. A odpustit nevěru je velmi těžké. To je důvod, proč je nevěra obvykle začátkem konce jakéhokoliv vztahu.

Nevěra je špatná

Pokud je člověk nevěrný, tak se může začít hnusit sám sobě. Nevěra však může psychicky ovlivnit samozřejmě i osobu podvedenou. Může vyvolat špatné duševní zdraví, úzkost a depresi. Proto psychologové doporučují, že by lidé měli udělat vše proto, aby se nevěře vyhnuli. Bohužel, statistiky ukazují, že nevěra se vyskytuje u každého čtvrtého až pátého páru. A není to jenom v nespokojených vztazích. Důvodů k nevěře může být hned několik. Osm z nich uvádíme níže – vyplývají ze studie doktora Seltermana, která byla provedena v roku 2019.

Fotografie: Freepik

1. Konec lásky

Asi 77 % účastníků studie uvedlo, že jim chyběla láska od současného partnera, proto se vrhli do náruče jiného partnera. A právě láska k jiné osobě je nejčastějším důvodem nevěry.

2. Erotická rozmanitost

Nevěra někdy může vzniknout pouze z nudy. I když svého partnera milujete, něco vám chybí. Asi 74 % účastníků uvedlo, že k nevěře je vede také touha po rozmanitosti v sexu. Tento důvod nevěry se týká především mužů.

3. Pocit zanedbání

Lidé mají pocit, že se jim současný partner nevěnuje dostatečně. A asi 70 % z nich uvedlo, že pokud se cítí zanedbaně ze strany partnera, hledají tento pocit někde jinde. A vznikají paralelní vztahy. Tento důvod nevěry je typičtější pro ženy.

4. Nečekané situace

Ne nadarmo se říká, že příležitost dělá zloděje. Asi 70 % účastníků uvedlo, že byli nevěrní jenom proto, že se jim naskytla příležitost. V této souvislosti hrál velice často roli také alkohol. Hříšníky jsou opět více muži, než ženy.

Fotografie: Freepik

5. Zvyšování sebevědomí

Asi 57 % účastníků uvedlo, že důvodem jejich nevěry může být právě zvyšování sebevědomí. Ve vztahu nemusí být žádný problém, aby tato osoba byla nevěrná.

6. Hněv

Hněv se stal motivem k nevěře u 43 % účastníků studie. V tomto případě se nevěra stala součástí pomsty svému partnerovi. Nevěra z hněvu je ale poměrně nebezpečná, protože hněv pomine, nevěra ale zůstává.

7. Nedostatek oddanosti

Nedostatek lásky a oddanosti sexuálnímu partnerovi je stejně spojen s obecnými pocity frustrace ze vztahu. 41 % všech účastníků uvedlo, že svému sexuálnímu partnerovi nejsou zcela oddáni.

8. Touha

Na 32 % účastníků uvedlo, že je k nevěře vedla sexuální touha – zkusit něco nového, s někým novým, nebo zažít něco, k čemu současný partner svolit nechce. Tento důvod opět ovládají muži.

Zdroj: Today