Nenechte tchyni rozvrátit váš vztah aneb jak jedna její návštěva může zadělat na problémy

Fotografie: Depositphotos

Tchyně a uzený nejradši studený, shrnuje vtipně jeden bonmot. Pravdou je, že problémy s tchyní jsou jedním z nejčastějších zabijáků spokojeného manželství. Řešení rodinných financí je ošemetná věc, která se často zvrhne na partnerské bázi do osočování, výčitek a zkratkovitého chování.

Ideální je, pokud se manželům či partnerům podaří dosáhnout konstruktivní debaty a následného řešení. Pokud se řešení vašich rodinných financí ujme širší rodina, je téměř jisté, že je zaděláno na mnohem větší problém, než by se mohlo na první pohled zdát. Živou ilustrací může být příběh naší čtenářky.

Tchyně si myslí, že jsem neschopná a že by si její syn zasloužil někoho lepšího

Příběh začíná pozitivně: pozváním na svatbu. „Jde o to, že za pár týdnů se Inna (sestra mého manžela) vdává. A samozřejmě jsme byli mezi prvními, kteří dostali pozvánky. Dlouho jsme však váhali, jestli pozvání přijmout.

S Innou máme vynikající vztahy, ale ostatní příbuzní mého manžela mě v lepším případě ignorují, v horším se mě snaží zesměšnit či urazit, zejména tchyně. Nemůže mě vystát, vždy věřila, že by její syn mohl mít po svém boku někoho lepšího. Já jsem se vždycky snažila o neutrální vztah, ale odezva byla nulová.“

Fotografie: Depositphotos

Nákup šatů mi zvedl náladu, ale jen na chvíli

Čtenářka pokračuje: „Po dlouhém přesvědčování ze strany manžela, který si samozřejmě nechtěl svatbu své sestry nechat ujít, jsme se dohodli, že na svatbu vyrazíme. Abych si zvedla náladu a náležitě se připravila na nadcházející událost, rozhodla jsem se koupit si nové šaty.

Samozřejmě jsem nezapomněla ani na svého manžela – jemu jsem koupila nádherný třídílný oblek. Obvykle jsme šetrní a neutrácíme za hlouposti, ale měla jsem dojem, že právě svatba mé švagrové je mimořádnou událostí, která si zaslouží nadstandardní výdaje. S dobrou náladou jsem se vydala domů pochlubit se manželovi.“

Manžel mi udělal scénu a šel žalovat mamince

„Muž bohužel neměl pro moje nákupy pochopení. Šíleně se rozzlobil, že jsem tolik utrácela, a musela jsem šaty vrátit, ačkoliv manžel se rozhodl si svůj nový oblek nechat. Druhý den k nám přišla na návštěvu tchyně a manžel jí o celé události nezapomněl poreferovat.

Samozřejmě mu dala za pravdu a všude rozhlašuje, jak jsem marnivá a rozhazovačná, ale že si na sebe celoročně nic nekupuji a nosím jedny boty už několik sezón, to nikdo nevidí. Zlobím se na ně oba a nevím, jestli na svatbu vůbec půjdu. Nemám nejmenší chuť s takovými lidmi něco slavit.“

  • Zásadní je řešit problémy jen na partnerské úrovni.
  • Nesnižujte se ke stejnému chování, jako má vaše tchyně.
  • Odstěhujte se od ní co nejdál.