Indicie, podle kterých jasně poznáte, že váš partner je tyran a je na čase jednat

Fotografie: Freepik

Každá žena má kamarádku nebo dokonce vlastní zkušenost s týráním v domácnosti. Ať se jedná o psychické nebo fyzické násilí, je jisté, že takové chování partnera není v pořádku. Jak ale tento povahový rys brzy objevit a kdy je opravdu čas na to odejít z nezdravého vztahu? Pokud ve vztahu sledujete specifické projevy, je na čase jednat.

Každého muže, který má v povaze týrání nebo povyšování se nad svou partnerku, si tuto povahu buduje již od dětství. Pokud už jako dítě měl muž za vzor projevy moci, kontroly nebo moralizace, je téměř jisté, že si takové zásady ponese do dospělosti. V empatické rodině plné lásky se tyran většinou nenarodí. Z dětství svého partnera tedy můžete lehce zjistit, jak se rodiče chovali k němu a jak se možná může on chovat k vám.

Tyran si udržuje velký odstup

Na první pohled vám může být tento povahový rys dokonce příjemný. Při prvním poznávání muž nebude skoro vůbec mluvit o sobě. Dokonce se setkáte s velkým všeobecným projevem ve stylu “mnozí lidé to takto mají” a celkově se na sebe nesnaží nikterak upozorňovat. Naopak o vás bude chtít vědět vše do nejmenšího detailu, což na první pohled působí mnohdy přitažlivým dojmem.

Jedno velké tajemství

Dalším povahovým rysem, který vám může také naopak velmi imponovat je smysl pro tajemno, kterým muž tyran oplývá. Odpověď na SMS nebo telefonát můžete čekat jen tehdy, kdy se to vašemu protějšku hodí, ne jindy. Také ze začátku budete velmi tápat, co vlastně dělá, když nejste spolu.

Celá jeho osobnost je zahalena to tajemství, které vás bude v prvních chvílích velmi přitahovat. Časem ale bohužel zjistíte, co pod tajemnou rouškou vlastně skrývá.

Určitě je potřeba si nechat pár základních principů ve své zdravé mysli

  • nikdy se neztratíte v toxickém vztahu, pokud si ponecháte vlastní zdravou sebeúctu
  • nikdy partnera neospravedlňujte před okolím, ani před sebou samotnou.
  • nezapomínejte, že na zdravý vztah musí být dva

Tyran brzy ovládne každý váš krok

Po prvních pár schůzkách si muž začne prosazovat svou roli vůdce. Přitom to většinou začíná velmi nevinně — například doporučením jiných šatů na večeři, protože se mu na vás líbí o něco víc. Dalším krokem bude důrazné upozornění, že s kolegou či kolegyní si určitě psát po práci nemusíte. Brzy zjistíte, že váš úsudek je velmi provázaný s tím, co si myslí váš partner.

Vyžaduje totální závislost pouze na partnerovi

Díky hlášením, které budete muset brzy podávat, prohlížením vašeho telefonu nebo psychický nátlak na vaše vztahy s kamarádkami, rodinou nebo vazbami na koníčky a záliby, si brzy uvědomíte, že vám nezbylo vůbec nic…kromě vašeho partnera. V tu chvíli se pro vás stává partner tím jediným středobodem, na kterém jste závislá. A to je přesně cíl muže tyrana.

Do vašeho podvědomí se dostává neustálý pocit viny

Povaha tyrana má vynikající psychické metody, díky kterým váš pocit viny bude na denním pořádku. Větami typu “vidíš, jak jsem z tebe nešťastný” nebo “miluješ mě vůbec, když se mnou ani nemůžeš zůstat doma?” vás brzy partner donutí se omlouvat za každý váš krok, který není podle jeho představ. Manipulace je na světě raz dva.

Nikdy svou chybu neuzná a neomluví se

Muž tyran se za své chování, chyby nebo zbytečné hádky nikdy neomluví. Vždy za jeho chyby můžete buď vy nebo okolnosti (špatný den nebo mnoho práce). Pokud uvidí, že hádku nebo násilí opravdu přehnal, nepřijde s omluvou. Místo omluvy vás mlčky zahrne dárky nebo neobvyklou pozorností. Díky takovému gestu moc dobře ví, že si příště může dovolit to samé.

Slova, která tyran často a rád používá:

  • moralistické, technické výrazy ( efektivní, přesný, výsledek, optimální,…)
  • často používá superlativa (naprosto báječný,… )
  • slova jako “respekt, obdiv a závist” používá velmi často

Sdílená radost u tyrana neexistuje

Pokud má váš partner s povahou tyrana z něčeho radost, určitě se o ni nepodělí s vámi. Tyran je velmi skromný na sdílení emocí. Určitě je pro něj mnohem důležitější všechnu energii a emoce dostávat, než rozdávat druhým. Díky této emocionální chamtivosti brzy poznáte, že z vás vaši energii vysává, a tak váš vztah není a nikdy nemůže být zdravý.

Je zamilovaný jen do jedné vaší části

Tyranovi se zalíbí jeho partnerka většinou z jednoho pohledu. To znamená, že se mu na vás líbí jen jedna vaše nálada, kterou bude vyžadovat neustále dokola. V tu chvíli nemáte v čase s tyranem nárok na jiný druh nálady — pokud budete smutná nebo neobvykle veselá, vašeho partnera to určitě neuspokojí.

Tyran vás bude neustále moralizovat a opravovat

Jelikož má muž s povahou tyrana vždy pravdu, každá vaše jiná verze nikdy nebude správná. Proto čekejte velké návaly opravování a moralizování, které často nemusí být pravdivé.