Nepříjemný zánět dásní bude minulostí díky domácím léčivým metodám, které jsou po léta ověřené

Fotografie: Adobe Stock

Oteklé a zarudlé dásně neznačí zrovna příjemné vyhlídky. Zánět dásní způsobuje přecitlivělost, bolest a někdy také nepříjemné lechtání. Existuje několik příčin podrážděných dásní: je důležité znát původ tohoto problému, abyste mohli co nejrychleji najít vhodné řešení. Pokud máte zanícené dásně, počítejte s tím, že návštěva vašeho zubního lékaře vás nemine.

Nejčastější příčiny nepříjemných a bolestivých otoků dásní

Původci vašich oteklých dásní mohou být některá onemocnění dásní, jídlo, nedostatky ve výživě, špatná ústní hygiena atd. Nejčastějším důvodem podráždění bývá zánět dásní. Toto známé onemocnění dásní zvané gingivitida je nejčastější příčinou otoku. Pokud se nestaráte o svou ústní hygienu a necháte na zubech a dásních usazovat plak, zánět dásní má dveře otevřené. Nahromadění zubního kamene připraví živnou půdu, dásně otečou a krvácejí. Pokud se tento problém neléčí, může zapříčinit vznik zubního kazu, a dokonce i ztrátu zubu.

Parodontitida je zánět okolí zubu, pokročilý stav zánětu dásní. Neošetřená paradentóza ničí kosti, dásně a tkáně, které zub obklopují. Paradontitida může vést nejen ke ztrátě zubu, ale také k vážným zdravotním problémům, jako je infarkt nebo mrtvice!

Problematická je také špatná výživa a orální infekce

Otok dásní může způsobovat i nedostatek vitaminů B a C. Zejména vitamin C hraje klíčovou roli při údržbě a opravě zubů a dásní. Jeho nedostatek vede k onemocnění dásní.

Existují některé infekce úst, které jsou způsobeny viry a plísněmi, jako například herpes. Mohou také způsobit otok dásní. V takových případech by léčba opuchlých dásní byla ve skutečnosti léčbou některého druhu infekce.

Hormonální nerovnováha v těle během těhotenství může také způsobovat bolestivé otoky v ústech z důvodu většího prokrvení tkání.

Přírodní léky proti otokům dásní využijte jako doplněk a obraťte se na zubaře

Můžete vyzkoušet domácí léčbu. Pokud však problém přetrvává, měli byste navštívit zubaře, aby zjistil skutečnou příčinu vašich problémů. Mezi často doporučované prostředky pro domácí léčbu patří:

  • slaná voda,
  • citronová voda,
  • česnek,
  • kamenec,
  • hořčičný olej,
  • ricinový olej,
  • prášek do pečiva,
  • zázvor.

Přiblížíme si nejčastější způsoby použití.

Solný roztok nebo citronová šťáva jako ústní voda? Skvělá dezinfekce ústní dutiny

Vyplachování úst slanou vodou je jedním z nejstarších a stále účinných prostředků na otoky dásní. Slaná voda je přírodní dezinfekční prostředek, a proto pomáhá vyplavovat mikroby, které by mohly způsobovat zánět: Smíchejte jednu čajovou lžičku soli v polovině sklenice vlažné vody a používejte k vyplachování dvakrát až třikrát denně.

Čerstvý citron je protizánětlivý a alkalizující, obsahuje živiny jako vápník, draslík, vitamin C, vitamín A a pektinová vláknina a má také antibakteriální vlastnosti. To vše z něj dělá jeden z nejlepších léků na oteklé dásně. Jeho antibakteriální vlastnosti vám pomohou zbavit se choroboplodných zárodků a živiny z něj kompenzují nedostatek minerálů a vitamínů.

Pomůže také hřebíčková esence nebo všelék česnek

Hřebíček používaly na zuby už naše babičky. Mimo jiné dokáže zmírnit bolest spojenou s oteklými dásněmi díky eugenolu, těkavému oleji, který je v hřebíčku přítomen. Eugenol má vynikající antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

  • Přidejte 2 až 3 kapky éterického oleje z hřebíčku do poloviny lžičky olivového oleje a dobře promíchejte.
  • Namočte do směsi vatový tampon.
  • Naneste na bolavé dásně.
  • Chvíli podržte na místě, abyste dosáhli co největšího účinku.

Pro potírání oteklých a bolavých dásní je možné použít i česnek nakrájený na tenké plátky. Po přiložení na bolavou tkáň budete cítit nepříjemnou bolest, ale snažte se ji vydržet. Po chvíli můžete česnek oddělat a vypláchnout si ústa slanou vodou. Česnek je přírodní antiseptikum a pomůže odstranit původce bolesti.