Nevěra je bohužel součástí každodenní reality. V některých případech však může mít i pozitivní vliv na vztah

Fotografie: Freepik

Každý, kdo byl někdy ve vztahu, ví, že jenom představa toho, že by nás někdo tak hluboce zranil a zradil je prakticky nemyslitelná. Ale stává se to. Většina lidí si myslí, že nevěra je konec vztahu, že po ní už čeká jenom hořké loučení s vaším ex a hledání nové lásky.

Ovšem co když to tak být nemusí? Poměr ještě nemusí nutně znamenat, že vztah skončil a je nenapravitelný. Ovšem samozřejmě pro to, aby se vztah obnovil a vyléčil a stal se konstantou ve vašem životě, je potřeba hodně práce!

Co je potřeba pro fungující vztah?

Pro to, aby vztah fungoval správně – ať už vás partner podvedl či ne, je potřeba opravdu tvrdé práce! Co byste měli dělat?

  • Komunikovat!
  • Důvěřovat si.
  • Být vždy upřímní.
  • Mít v sobě a o vztahu jasno.

Komunikace je asi to nejdůležitější a často i to nejsložitější, co musíte ve správně fungujícím vztahu mít. Pokud mezi vámi nebude žádný dialog, žádné rozmluvy a diskuse, tak váš vztah velice brzy zvětrá, zanikne a vy si uvědomíte, že jste svého partnera ani neznali.

Důvěra také hraje velmi důležitou roli. Vašemu partnerovi byste měli důvěřovat, to ovšem neznamená věřit v něj slepě. Nikdo není dokonalý a pokud máte pochyby či obavy, stačí se zeptat.

Na předchozí odstavec tento navazuje. Pokud ve vás a vám partner věří, je eticky i morálně správně tuto důvěru odměnit upřímností. Vždy a za každých okolností. Samozřejmě, pokud plánujete partnerovi narozeninovou oslavu, o které nesmí vědět, asi vám odpustí nějakou tu drobnou lež či mlžení.

Pokud nemáte jasno v sobě, co od života, vztahu a partnera chcete a potřebujete, váš vztah nikdy nebude mít pevné základy. Pokud nevíte, jestli vztah a partnera vůbec chcete nebo byste preferovali kočku, psa, česnekový chleba, partner to vycítí, třeba i jen podvědomě, a ve vašem vztahu se vyskytnou fraktury, pochyby.

Příběh ze života

O nevěře ví své i Angličanka Adaese Chivoko a její manžel Joseph. Joseph Adaese podvedl, ovšem protože Joseph svého skutku upřímně a doopravdy litoval (omluvil se nejen Adaese, ale i svým dětem a jejich prarodičům), jejich vztah nabral nový, zdravější směr. Samozřejmě, trvalo to několik let, než Adaese Josepha znova přijala do svého života v plném rozsahu, ale povedlo se. V současné době spolu vychovávají 3 děti, znova se vzali – tentokrát s manželkou smlouvou, a jejich vztah by nemohl být pevnější.