Než sáhnete po syntetických lécích na zlepšení trávení, zkuste soubor jednoduchých cviků. Zvládne je každý

Fotografie: Depositphotos

Pokud po jídle pociťujete nepříjemné potíže, jako je nafouklé břicho, „kručení“, pocit plnosti a tíhy, nebo trpíte zácpou, je vhodné najít způsob, jak zlepšit své trávení.

Fyzická aktivita je pro naše zdraví velmi důležitá. Zlepšuje funkci vnitřních orgánů a předchází mnoha nemocem, např. obezitě. Za zmínku stojí také tzv. hormon štěstí serotonin, který se vytváří během cvičení. Měli bychom dělat to, co nám přináší velké potěšení. Jóga je relaxací pro tělo i mysl. Ásany jsou nevyčerpatelným zdrojem výhod: dodávají energii, zlepšují metabolismus, zmírňují zažívací potíže, zaručují lepší náladu, osvěžují a uvolňují tělo, zpružňují páteř a posilují jednotlivé části těla, říká lékařka Courtney Sullivan.

Co cvičit pro zlepšení trávení?

Trávení je velmi složitý proces, který začíná již v ústech. Tento mechanismus probíhá pod vlivem trávicích enzymů. Pokud se potýkáte s trávicími potížemi, vyplatí se pravidelně provádět ásany, které zmírní nepříjemné potíže.

Twisty – torze

Jógové otočky jsou neuvěřitelným detoxikačním nástrojem. Stimulují trávicí systém, podporují rozklad potravy a očistu od všech toxinů. Pokaždé, když vystoupíte ze zkrutu, do páteře se vám nahrne nová krev, která posílá čerstvý kyslík do každé buňky v těle a vyživuje ji živinami. Kromě toho twisty masírují vaše vnitřní orgány, vysílají signály ze střev do mozku, a zlepšují tak trávení.

Nezáleží na tom, zda si pro twisty vyberete pozici vsedě, vleže nebo vestoje, protože všechny tyto pozice mají své kouzlo. Vyberte si pozici, která je vašemu tělu příjemná, a využijte dech k maximalizaci jejích účinků. Nádechy prodlužují páteř a umožňují přijímat více kyslíku, výdechy vás zavedou hlouběji do twistu.

Fotografie: Freepik

Pravou nohu překřižte přes levé stehno, chodidlo ploskou na podložku. Protáhněte páteř a zároveň vytáhněte vzhůru spodní svaly břicha. Během výdechu přetáčejte tělo vpravo, levou ruku umístěte na pravé koleno. Během výdechu pokračujte v přetáčení. Levý loket na vnější stranu pravého kolena a pravou ruku zlehka na podlahu tak, aby pomohla s rovnováhou. S každým výdechem se snažte o větší rotaci.

Pozice páva

Ačkoli paví pozice není nejjednodušší, rozhodně je jednou z nejlepších, pokud jde o pomoc trávicímu systému a zmírnění blokády a zácpy. Způsob, jakým lokty a tricepsy tlačíte do břicha, pomáhá aktivovat střeva a rozproudit nervová zakončení, čímž se zlepšuje spojení střev a mozku.

V sedu na patách dejte kolena od sebe a položte dlaně na zem tak, aby prsty směřovaly k hrázi. Pokrčte paže v loktech, aby předloktí byla kolmo k zemi a nadloktí vodorovně se zemí. Hrudníkem lehněte na paže, nohy ležící vedle sebe natahujte dozadu a zvedejte je do výšky. Dívejte se dopředu a držte rovnováhu. Hmotnost těla spočívá na rukou, kdy lokty a části nadloktí jsou zanořeny do zpevněné břišní stěny.

Pohrajte si s přenášením váhy tak, že se trochu více předkloníte a zvednete pouze jednu nohu, než pomalu najdete stabilitu, abyste mohli zvednout obě. Poslední krok není podmínkou a i zkušení cvičitelé jógy s touto pozicí bojují, takže není třeba zacházet tak daleko. Pro účely stimulace trávení je více než dostačující udělat jen několik prvních kroků a dostat se do pozice.

Stoj na ramenou

Inverze jsou úžasné, protože mění způsob, jakým gravitace působí na vaše tělo, a vytvářejí prostor v břiše a dolní části páteře bez jakéhokoli napětí nebo stlačení. Tyto účinky jsou důležité zejména při zpomalení trávení. Pomáhají zmírnit příznaky a přivádějí krev zpět do žaludku a střev, čímž jim dodávají čerstvou energii a kyslík, a zmírňují tak nadýmání, bolest a záněty způsobené zácpou.

Začněte stohem dvou skládaných přikrývek. Položte se na podložku a zarovnejte ramena na přikrývky. S pokrčenýma nohama a chodidly na podlaze začněte jemně zvedat hrudník. Zvedněte boky z podložky, jako byste přecházeli do pozice mostu, a natáhněte ruce na zem, dlaněmi dolů. Pevně ​​zatlačte do dlaní a použijte je jako páku ke zvednutí na chodidla a prodloužení jedné nohy nahoru.

Ohněte lokty, položte ruce na spodní část zad, abyste je podepřeli. Poté natáhněte druhou nohu nahoru. Jakmile zvednete nohy, neotáčejte hlavu na stranu, abyste se rozhlédli po místnosti, protože si můžete poranit krk. Držte pohled vzhůru a krk rovně. Pro větší stabilitu můžete posunout ruce výše po zádech. Narovnejte tělo. Správné zarovnání je s boky nad rameny a s chodidly nad boky. Požádejte svého učitele nebo přítele, aby vám pomohl určit, zda jsou vaše nohy kolmé k podlaze. Zůstaňte v póze až po 10 nádechů.

Zdroj: Healthline