Noční můra žen – vaginální mykóza

Jde o onemocnění, které je způsobeno houbovitými mikroorganismy a projevuje se svěděním, pálením či zarudnutím rodidel. Vaginální mykóza patří mezi nejběžnější gynekologická onemocnění a čas od času potrápí skoro každou ženu. Mnoha žen se stydí o tomto onemocnění hovořit, což ještě více prohlubuje problém.

K těmto potížím dochází z mnoha různých důvodů. V pozadí může stát zvýšená hladina ženských pohlavních hormonů. Tedy způsobit jí mohou těhotenství, antikoncepce nebo narušení mikroflóry antibiotiky. Mnohdy rovnováhu naruší i příliš mnoho sladkostí nebo chlorovaná voda v bazénu. Dlouhodobý stres je také spouštěčem tohoto onemocnění u žen, protože oslabuje imunitu. Pokud žijete pohlavním životem, měl by se léčit zároveň s vámi i váš partner. Ten mnohdy funguje jako přenašeč, pokud se vyléčíte a on ne – riskujete pravděpodobnost návratu mykózy.

Kdo za tím stojí?

Mykózu způsobuje nejčastěji druh Candida albicans, proto se této nemoci přezdívá také kandidóza. Kvasinková infekce trápí přibližně 75% žen a 50% s tímto přízrakem bojuje téměř pravidelně. Zhruba 20% žen trpí touto nemocí chronicky – dlouhodobě. Kvasinky, které způsobují mykózu, se nalézají v určitém počtu spolu s jinými bakteriemi běžně v pochvě. Tvoří součást normálního poševního prostředí a nedělají žádnou paseku. Pouze do okamžiku, kdy dojde k jejich přemnožení a tím naruší vaginální rovnováhu a vznikne mykóza se svými pověstnými doprovodnými příznaky.

Dá se mykóze předcházet?

Některé věci zkrátka ovlivnit nejde, ale proč dráždit hada bosou nohou? Rozhodně existují možnosti, jak mykózu zkrotit. V lékárně se dají koupit poševní gely i balónky s instantním roztokem k poševním výplachům. Pokud patříte mezi ženy, které tímto problém trpí často, zkuste v pravidelných intervalech tyto pomocníky. Rovněž se doporučuje užívání česnekových tablet. Příjemné a desinfekční koupele s pár kapkami Tea Tree Oil, či 100% mořská sůl nebo koupel z dubové kůry rovněž pomáhají předcházet těmto potížím. Na jakékoliv ženské problémy pomáhá i sedavá koupel v přesličce. Mezi tradiční prostředky k umírnění či zvrácení mykózy se používá i bílý jogurt s živými kulturami.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net