Odpočinek – proč je tak důležitý?

O důležitosti odpočinku bylo napsáno již mnoho a myslím si, že to každý nejspíš dobře ví. Přesto mnoho lidí neumí odpočívat. On totiž není odpočinek, jako odpočinek. To, že si sednu s kávou k PC a čtu zprávy, píši na sociální síť, hledám informace, jak uvařit nejlepší guláš svého života není odpočinek. Umění totálně vypnout jsme tak nějak v tom shonu zapomněli. Jako důsledek si pak neseme psychické potíže, deprese, osobní selhání, nespavost, nervozitu a různé typy onemocnění.

Za odpočinkem do přírody

Mnoho lidí se vydává za odpočinkem dokonce mimo svůj domov. Nejčastěji jsou to masáže a wellness víkendové pobyty. Mnohdy už ani domov nemůžeme považovat za místo, které nám poskytne dostatek soukromí a prostor odpočinku. Mnoho žen usedne s kávou do křesla a stejně přemýšlí nad tím, co všechno ještě musí stihnout udělat. Takže fyzicky možná na těch 15 až 20 minut než dopije kafe, odpočívá, ale psychicky ne. Pak je skutečně nejlepším řešením vyjet si někam, kde dobijete baterie a totálně vypnete – včetně svého mobilního telefonu. V tuto chvíli byste se měli zcela vymanit z pracovní sféry, domácností, výchovy potomků a nechat vše jen tak plynout.

Začněte alespoň malými krůčky

Ze začátku to asi nepůjde úplně hladce, ale bylo by vhodné začít alespoň malými krůčky. Jestliže nemůžete vycestovat mimo domov, práci a tohle všechno na celý víkend, udělejte si alespoň procházku lesoparkem. Velmi pomáhá i blízký kontakt se zvířaty. Navštivte nějakou farmu nebo třeba kočičí kavárnu. Přivoňte si ke květinám, obejměte strom a vnímejte krásu kolem sebe. Rosu v trávě, jemně utkanou pavučinku, zpěv ptáků, úsměv staré babičky, vůni čerstvě upečených koláčů, šum koruny stromů, plující oblaka. Zavřete oči a zkuste si na malý okamžik představit, že jste součástí tohoto krásného světa, kde každým okamžikem probíhají malé zázraky. A tyto okamžiky prohlubujte, prodlužujte a naučte se skutečně vypínat. Budete méně vystresovaní, více koncentrováni, více toho zvládnete bez toho, že byste se museli mračit nebo zlobit na druhé.

Fotografie publikována se svolením adamr Photography/FreeDigitalPhotos.net