Olga (58): Rozhodnutí opustit manžela bylo to nejlepší, co jsem za celý život udělala i když jsem již v pokročilejším věku

Fotografie: Freepik

Najít si po rozchodu nového partnera a začít znovu zpravidla nebývá pro mladé ženy obtížné. Ale co když vám je už přes 50 a rozhodnete se odejít? Olga má 58 let a tvrdí, že se poprvé v životě cítí skutečně šťastná.

Stejně jako mnoho dalších žen se po celá desetiletí obětovala pro manželství. Matka dvou dětí nebyla připravena zůstat sama, mlčky trpěla pití svého manžela a věnovala se společným dětem. Teď už ale děti vylétly z hnízda a všechno je jinak.

Zdálo se, že nás čeká hezká budoucnost, ale nebyla jsem s mužem šťastná

Olga píše: „Nemůžu říct, že bych se vdávala z velké lásky. Ale zdálo se mi, že s mým nastávajícím máme hodně společného a vytvoříme hezkou a spokojenou rodinu. Abych řekla pravdu, můj manžel nebyl na začátku tak špatný člověk. Časem se změnil. Několik měsíců po svatbě jsem otěhotněla se svým prvním synem a o dva roky později jsem porodila druhého.

Nemohla jsem dlouho zůstat na mateřské dovolené, protože jsme potřebovali peníze. Neměla jsem prakticky žádný čas pro sebe, ale dlouho jsem tomu nevěnoval pozornost. Chtěla jsem především to, aby byly moje děti šťastné.“

Manžel začal pít, děti vyrostly a já začala myslet taky na sebe

Pokračuje: „Pak můj manžel začal mít problémy v práci a byl propuštěn. V té době oba chlapci studovali. Ale díky mému platu jsme situaci ustáli. Valera to však nezvládl a začal pít. Děti jsme vypustili do samostatného života a zůstali jsme sami. Ale můj manžel a já jsme spolu pořád jen bojovali. Nechtěl si hledat novou práci a nechtěl pomáhat kolem domu. Nechtěl dělat nic, jen pít. A já jsem trpěla a chřadla.

Podívala jsem se zpět na svou minulost a uvědomila jsem si, že jsem nikdy nežila sám pro sebe. Po dlouhém uvažování jsem se konečně rozhodla to změnit a podala jsem žádost o rozvod. Pak jsme s manželem prodali všechno, co jsme měli, a rozdělili jsme peníze na polovinu.“

Téměř v šedesáti jsem konečně naprosto spokojená

„Teď žiji sama v malém bytě. Pracuji na částečný úvazek, takže od oběda mám volno. Proto se často vracím domů pěšky. Večer šiji panenky. Moje budoucí snacha říká, že si tím můžu vydělat slušné peníze. Začala jsem se častěji vídat se svými přáteli a konečně jsem se seznámila se svými sousedy. Mnoho lidí tu má psy, takže je chodí venčit a tvoří velké skupiny. Teď přemýšlím o tom, že bych si taky pořídila pejska a seznámila se s novými lidmi.“

Na nový začátek není nikdy pozdě

Jak vidíte, ne všechny svobodné ženy jsou nešťastné. Mnohé naopak po letech, kdy braly ohled na všechny ostatní, jen ne na sebe, takový restart potřebují. Jako poslední šanci můžete zkusit probrat s vaším mužem některé záležitosti:

  • Proč jste nešťastná a zvažujete odchod.
  • Co by se ve vašem životě muselo změnit, abyste změnila názor.
  • Co konkrétně by musel změnit sám na sobě a přístupu k vám.

Pokud jste ve svém životě nešťastná a všechny pokusy o domluvu a zlepšení s vaším protějškem a rodinou nezabraly, nebojte se nového začátku. Mezi sobectvím a sebeláskou je rozdíl. Vezměte si proto příklad z naší hrdinky Olgy!