Psycholog odhalil věci, které dělají šťastné páry předtím než jdou spát

Fotografie: Freepik

Je velmi důležité trávit před spaním čas po boku svého protějšku. Nezáleží na tom, jestli jde o hodinu nebo jen pár minut. Pokud si užíváte čas ve dvou, povídáte si a dáváte si najevo svou lásku, utužíte svůj vztah a vzájemné pouto i pár minutami denně. Přinášíme seznam několika jednoduchých, ale velmi účinných rad od psychologů.

Vypněte si zvuk na telefonu, odložte jej a zapomeňte na práci

Závislost na sociálních sítích a médiích potlačuje uvolňování oxytocinu v těle. Tento hormon je zodpovědný za emoční intimitu a pouto. Psychoterapeutka Carol Carey doporučuje dodržovat jednoduché pravidlo: každý den v 21 hodin vypněte nebo odložte svůj telefon a věnujte se partnerovi.

Zkuste také zapomenout na práci a přestat kontrolovat svůj pracovní e-mail. Raději si odpočiňte, abyste další den v práci byli výkonnější. Povídání si v posteli emocionálně spojuje, pomáhá zapomenout na problémy a navozuje pocit uvolnění. Nemluvte o práci, finančních potížích ani o ničem jiném, co by mohlo v partnerovi vyvolat negativní pocity.

Jděte spát současně s partnerem a zaveďte pravidelný režim

Mnoho párů se celý den nevidí a večer jdou spát každý v jiný čas. Podle psychologa Curta Smitha si šťastné páry společně čistí zuby a chodí současně spát. Pomáhá jim to udržovat vřelost a intimitu ve vztahu. Pokud budete každý den dodržovat stejnou rutinu před spaním, pomůže vám to lépe spát. Při jejím dodržování váš mozek přijímá signál o blížícím se spánku a připravuje na něj vaše tělo.

Naslouchejte si a otevřete se jeden druhému

Věnujte pozornost tomu, o čem chce mluvit váš protějšek. Nemusíte mu radit ani hledat okamžité řešení problémů. Někdy prostě chceme jen mluvit a cítit podporu svých blízkých.

  • Věnujte před spánkem několik minut vyjádření pozitivních pocitů svému partnerovi, oba se budete cítit lépe.
  • Zkuste zapomenout na všechno, co se toho dne stalo, a nechte všechny své problémy a obavy za dveřmi ložnice.
  • Řekněte svému partnerovi, jak moc ho milujete.
  • Vyvarujte se hádek před spaním. Problém se tím nevyřeší, navíc bude pro vás oba těžší usnout.

Udržujte svoji ložnici bez dětí a mazlíčků

Podle psychologa Michaela Viner-Davise je jen jedna situace, kdy můžete nechat své děti spát v posteli: když mají noční můru. Jindy by měla být vaše ložnice vaším soukromým prostorem. To stejné platí u domácích zvířat. Výzkumy uvádějí, že 63 % lidí, kteří spí se svými domácími mazlíčky, nemá dostatek spánku, protože je zvíře ruší.

Dej si navzájem masáž, nezapomeňte na objetí a polibky

Specialisté z Národní nadace spánku potvrzují, že lehká relaxační masáž před spaním zlepšuje kvalitu spánku, snižuje úzkost a sbližuje. Nezapomeňte políbit partnera před spaním a pár minut se mazlit. To je velmi uvolňující a naladí vás to na pozitivní vlnu, bude se vám lépe usínat. Psychologové jsou přesvědčeni, že pokud se při spánku obejmete, váš vztah nebude mít potíže.