Problémy s dásněmi nepodceňujte. Mohou být příčinou srdečních chorob

Některé dosud provedené výzkumy tvrdí, že špatná ústní hygiena a s ní spojené potíže jako například zánět dásní, přímo souvisí s vyšším rizikem pro vznik kardiovaskulárních onemocnění, nebo cévní mozkové příhody.

Jakou souvislost má špatná ústní hygiena s jinými nemocemi?

Studie říkají, že zvýšené riziko srdečních chorob a mrtvice vzniká protože:

  • bakterie, které infikovaly dásně při paradentóze putují do krevního řečiště dotyčného a způsobovat zánět jinde v organismu, například mohou způsobovat poškození krevních cév, to pak způsobí krevní sraženiny, srdeční infarkt, nebo mrtvici
  • problém může způsobit i celková imunitní reakce těla při zánětu v dutině ústní, která vyvolá jiné potíže v oblasti srdce a mozku
  • rizikovým faktorem, který tyto dvě předešlé teze podporuje je kouření, kuřáci jsou tak o dost více ohrožení

Dalšími rizikovými faktory, které rozvoj srdečních nemocí a cévní mozkové příhody mohou podpořit je nedostatek pohybu, nebo špatný životní styl.

Rozporuplné studie a paradentóza

Mnohé studie, které byly dosud provedené, si však ve výše uvedených zjištěních dost rozporují. Další z nich totiž tvrdí, že přímá souvislost se špatnou ústní hygienou a vznikem ostatních život ohrožujících nemocí není možná. Ostatně ale uznává, že kouření je obecně nezdravé a může zvýšit riziko vzniku jakékoliv nemoci.

Fotografie: Pixabay

V roce 2016 byl pro změnu provedený výzkum, který se zaměřoval na zánět dásní a jeho přímou souvislost se vznikem revmatoidní artritidy. Rozvoj této autoimunitní nemoci může mít prý na svědomí konkrétní bakterie v ústech, a to porphyromonas gingivalis. Vědci však přišli i s dalším zjištěním okolo této konkrétní bakterie. Údajně může ovlivnit i rozvoj rakoviny slinivky.

Ústní hygiena je důležitá tak jako tak

I když nebudeme brát v úvahu žádné výše zmíněné výsledky různých studií a výzkumů, musíme beztak dojít k závěru, že hygiena dutiny ústní je prostě tak jako tak podstatná. Především pak proto, abychom se mohli kvalitně najíst, bez zubů to ostatně dost dobře nejde a dotyčný tak může trpět mimo jiné podvýživou, nebo nedostatkem potřebných látek pro dobré zdraví.

Zuby jsou rozhodně i vizitkou člověka a krásného úsměvu docílíme jedině se zdravým chrupem. Není potřeba jej mít jako hollywoodská hvězda, důležité je mít zuby především zdravé a funkční. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné preventivní kontroly u vašeho stomatologa, můžete tak předejít mnoha komplikacím.

Fotografie: Pixabay

Odborníci také doporučují docházet k dentální hygieničce, která odstraní škodlivý zubní kámen, který může být příčinou již zmíněných zánětů dásní a naučí vás o chrup správně pečovat. Rovněž vám doporučí vhodné mezizubní a klasické kartáčky. Starejte se o své zuby s láskou, aby vám co nejdéle dobře sloužily.

Úvodní Fotografie: Freepik