Péče o pleť nekončí obličejem, je třeba se správně starat o krk i dekolt

Fotografie: Freepik

Pokud si myslíte, že umytím obličeje vodou a mýdlem dobře pečujete o svoji pokožku, tak se mýlíte. Tím by pravidelná péče měla začít. Obyčejná mýdla zbaví kůži nečistot, prachu, a odumřelých buněk kůže, ale zároveň je vysuší.

Když jí následně nedopřejete výživu v podobě odpovídajícího krému, začne rychle stárnout, a tvořit se na ní vrásky. To samé platí i o kůži na vašem krku a dekoltu.

Co můžete pro svoji pokožku udělat

Když pomineme obličej, tak kůže na krku a v dekoltu je tenčí, vylučuje méně tuku, čímž je náchylnější k rychlejšímu stárnutí. Velký vliv na to má i sluníčko. UV záření, které produkuje je na vině. Když si obličej ošetříme krémem s UV faktorem, uděláme to samé i na krku či dekoltu? Nezapomeňte, že UV záření dopadá na zem i v zimě, kdy jsme sice oblečeni, ale ono dokáže pronikat i několika vrstvami šatů.

Spojí-li se všechny faktory, proces stárnutí se zrychluje. Každý máme jiný typ pokožky, a prostředky, který zpomalují proces stárnutí je třeba najít, aby odpovídaly našemu typu pleti. Začneme při mytí. Místo mýdla, zkuste začít používat jemnou hydratační pěnu. Po osušení by mělo být samozřejmostí ošetření krémem.

Vhodné jsou ty s kyselinou hyaluronovou, dalšími vitamíny a výtažky ovoce, bylinek, mořských řas. Všechny tyto látky obsahují minerály, vitamíny, popřípadě nenasycené mastné kyseliny, a to vše naše pleť potřebuje pravidelně doplňovat. Pokud navíc obsahují kolagen, je to jen dobře.

Můžu vyživovat svoji pokožku zevnitř?

To je dokonce nezbytné. Stárnutí obecně podporují nevhodné potraviny, jako je bílý cukr, nasycené tuky, hodně živočišných bílkovin. Když změníme jídelníček, vynecháme smažená jídla, přemíru alkoholu, cigarety, naše tělo dokáže opravit již napáchané škody.

Zařadíme-li více ovoce, zeleniny, rostlinné oleje – lisované za studena, omezíme-li konzumaci jídel z polotovarů, budeme pít čistou vodu, pocítíte tuto změnu i na své pleti. Bude svěžejší, více vypjatá, vrásky zmizí. Dnes už není problém nalézt ve svém okolí jídelnu se zdravou výživou, kupovat potraviny na trzích, kde jsou čerstvé, nebo přímo u pěstitelů.

Kvalita pokožky se obnoví i proto, že je to největší detoxikační orgán našeho těla, a když nebudeme zanášet tělo konzervanty, chemickými látkami, nemusí vydávat energii na odstranění těchto látek. Může ji využít k výživě, a tím zpomalit procesy stárnutí. Vhodné potraviny jsou játra, mléčné výrobky, vejce, mrkev, rajčata, meruňky, kořen čekanky, šípky.

Jak dál mohu zlepšit kvalitu pokožky

Může se to zdát jako úsměvné, ale je to i o poloze při spánku. Spaní na zádech nechává pokožku obličeje, krku a dekoltu odpočívat, zajišťuje lepší prokrvení a dostatek kyslíku. Dalším faktorem je správné pyžamo. Hedvábné je nejlepší. Klouže po našem těle aniž by se o něj nějak výrazně třelo.

Naopak pyžama z umělých materiálů, nebo bavlněná více odírají horní vrstvu pokožky. Pokud spíte na boku, s dekou omotanou kolem těla, kupte si takovou, která více drží tvar. Vaše tělo může i v noci volně dýchat. I v zimě nezapomínejte chránit obličej, krk i dekolt proti UV záření, a to krémem, který ochranné prvky obsahuje.

Nové druhy kosmetiky

Na trhu se objevují stále nové a nové druhy kosmetiky. Důležitým prvkem, který by měly obsahovat je retinoid. Pomáhá vyživovat vaši pokožku, a zabraňuje jejímu stárnutí. Je vhodný na všechny typy pleti, protože obsahuje vitamín A.

Důležité je, aby kosmetika obsahovala složky, které dobře hydratují pokožku. Co můžete také udělat, je že se v poradíte s odborníkem. Kosmetických salonů je všude dost, tak jen najít ten správný, stejně jako najít přípravky, které nejvíce vyhovují vašemu typu pleti.