Podpatky a jejich plusy a mínusy

Proč ženy nosí vysoké podpatky? Je to fenomén, o kterém platí, co se říká. Postava je vyšší a tím vypadá štíhlejší. Chůze na podpatcích vypadá sexy a muži si tak snadněji všimnou dámského zadečku. Jaké jsou další důvody, proč podpatky volit? A jaké jsou důvody proti?

Nejdříve trošku historie

Jistě všichni víme, že boty obecně nebyly vždy používány tak, jako dnes. Byly používány pouze z praktických důvodů – jako ochrana nohy před kameny, trny, zimou. Primitivní ochrana spočívala v tom, že si lidé obalili nohy listy nebo látkou. Boty, které už připomínají ty dnešní, vznikaly v době římské a byly určené pro vojáky. Vysoké podpatky se dostaly do módy až v 16. století v Benátkách.

Štíhlá linie s podpatky

Jak bylo již zmíněno, uvedeme si pár důvodů, proč nosit podpatky. Vysoké podpatky vás jednoduše udělají sexy, a i když v nich někdy bolí noha jako čert, žena by to měla vydržet. Jak se říká, pro krásu se musí trpět. Ale ne nutně! Pokud zvolíte ty správné, budete sexy a zároveň v pohodlí.

A jak to je s tou štíhlou linií? Tím, že se pozvedne noha, se opticky zúží lýtka. Navíc chůze vyžaduje specifické pohyby těla a ty vám jednoduše nedovolí „kutálet“ se po ulici.

Vysoké podpatky jako znak osobnosti

Tím, že žena nosí podpatky, se dá určit i to, jaká je. Pokud nemá žádné a nosí jen balerínky, nejspíš není příliš sebevědomá a volí pohodlnost. Naopak ženy s vysokými podpatky cítí sebevědomí. Podpatky jsou nejčastěji voleny také k pracovním příležitostem, jako jsou prezentace, pohovor atp.

A proč je nevolit?

Lékaři varují, že podpatky mohou zdeformovat jako chodidlo, tak celý postoj těla. Proto by se podpatky neměly volit jako denní obuv, rozhodně ne ty vysoké a nepohodlné. Podpatky navíc způsobují časté úrazy kotníků – od výronu po zlomeninu. Vyhnout se takovému zranění můžete tak, že budete nosit podpatek menší než 5 cm a bude silný, nebude to „jehla“.

Pozor na palce!

Jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které navíc nevypadají esteticky, je vybočený palec nohy, který se snažil pořád dokola přizpůsobit se tvaru špičky vysokých bot. Takový defekt může velmi bolet a jeho náprava není vůbec jednoduchá. K tomu, aby se palec spravil, je zapotřebí náročná operace, při které se lámou kosti a dávají dohromady šroubky.

Fotografie: Rock a Republic red suede stilettos Author: Maegan Tintari licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com