Poznejte tajemství, které vám pomůže letos skutečně dostát svým předsevzetím

Fotografie: DALL·E 3

Konec roku se blíží a s ním i oblíbený seznam přání, která žádáte po svém budoucím já. Jak ale letos zařídit, aby se vaše předsevzetí stala skutečně realitou a nebyla jen dalším výkřikem do tmy? Je dobré si svou cestu dobře zmapovat a kvalitně se na ni vyzbrojit.

Náš příběh začíná již při samotném sepisování předsevzetí. Mnohdy můžeme mít „velké oči“ a nechat se strhnout davovým šílenstvím. Problém však bývá v tom, že takové předsevzetí nevychází skutečně z nás a je tedy předem odsouzeno k nezdaru.

Nepodceňte proto ani samotnou přípravu. Ideální je sednout si k čistému listu papíru a napsat dopis svému budoucímu já, tedy o rok staršímu.

Co všechno zažilo? Co se mu povedlo? Jak to dokázalo? Jak se mu dařilo zvládat nesnáze? Existuje něco, co ze svého života úplně vypustilo? O jak velký kus vpřed se posunulo a co by mu pomohlo cestu usnadnit?

Pište pozitivně, povzbudivě, žádné „nechci“ a „nebudu“, buďte věcní, povzbudiví, prociťte si jednotlivé sféry svého života a určete si priority časových investic do jednotlivých položek. Nejenom, že vám dopis pomůže s poskládáním jednotlivých předsevzetí, ale může vám báječně posloužit také jako zpětná vazba, až si ho budete za rok ve stejnou dobu číst.

Základ pro seznam předsevzetí bychom měli, jak ale pojistit, aby se vám lépe dodržovala?

Motivace

Bez motivace se daleko nedostanete. Pokud není dostatečná, nemá ani smysl předsevzetí zapisovat na svůj seznam. Vnitřní přesvědčení o tom, proč po dané věci toužíte, a co vám do života přinese, je mocnější než jakýkoliv racionální důvod, a stejně tak vám pomůže i k lepšímu fokusu na váš cíl. Stačí jen jiskřička představy, že držíte svůj sen v ruce a budete mít opět chuť pustit se do práce. Nevyčerpatelný zdroj energie!

Fotografie: DALL·E 3

Následky i důsledky

Myslíte si, že cestu k cíli provází jen růžové lístky? Motivace může být mnohdy tak silná, že zastíní fakt, jak silné bude i temné údolí, kterým si nepochybně projdete také. Ale jak se říká: „Štěstí přeje připraveným“. Pamatujte, že jde o nedílnou součást procesu a vraťte se zpět k motivaci a akčním krokům vstříc vašemu cíli, navzdory strachům, úskalím i hrbolům na cestě.

Rituál

Vytvořte si z vašich předsevzetí nové rituály. Nečekejte na to, až bude nálada, navoďte si ji. Nečekejte až bude čas, vytvořte si ho předem. Jedině tak předejdete vnějším faktorům a budete pravidelně cítit pokroky. Někdy půjde další krok naprosto bez problémů, jindy nad ním strávíte více času, ale stále je to pohyb kupředu.

Proč (ne)afirmovat?

Myslíte si, že zvítězíte neustálým opakováním vize vytoužené budoucnosti nahlas stále a stále dokola? Ano i ne… Abyste dosáhly jiného výsledku než doposud, musíte skutečně začít přemýšlet jinak než doposud, řekněme inovativně. Samotné opakování rozhodně nevede k výsledku bez hlubšího přesvědčení, že to skutečně dokážete a samozřejmě také aktivním konáním. Teprve splynutím s vysněnou budoucností a cílenými akčními kroky se dějí ty skutečné změny. Opakování prázdných formulí jako například „všichni mě milují“, „jsem magnetem na peníze“ či „jsem štíhlá, jsem štíhlá, jsem štíhlá“ je již z podstaty nemožné. Jednak se může snadno stát, že svou afirmaci nesprávně formulujete, a uzavřete se tím do klece vlastního uměle vytvořeného přesvědčení nebo je jednoduše nesplnitelné již z podstaty svého tvrzení.

Fotografie: DALL·E 3

Jaké je tedy to správné předsevzetí? Rozhodně takové, které ve vás již předem nevyvolá to známé zaváhání. Je reálné, můžete se k němu pomalu blížit a postupně jej křesat jako překrásný drahokam. Rozhodně se vyhýbejte tvrzení, které ve vás již předem evokuje lež či vnitřní rozpor, ač může znít opravdu lákavě.

Např. „jsem v souladu s bohatstvím“, i když víte, že máte v peněžence poslední stovku, „miluji své tělo“, i když dobře vidíte, že jsou partie, na kterých byste rádi zapracovali, „jsem milován“, i když trávíte celé dny v osamění. Podpořte se raději afirmacemi, které se již nyní zakládají na pravdě, pomohou vám upevnit vaše oceňované vlastnosti a vystavět na nich další a další úspěchy. Neklamte se lákavou lží, která vypadá dobře vyvěšená na lednici.

Podpořte se raději otázkou k zamyšlení jako třeba:
Jaké by to bylo být bohatá?
Jaké by to bylo být zdravá?
Jaké by to bylo být zdravě sebevědomá?

Takže dobře formulovaná afirmace na hubnutí by zněla například:

Jaké by to bylo být štíhlá?

Skutečně si prožijte vše, co chcete každý den držet v ruce. Prohlédněte si dobře tu osobu, kterou toužíte být a každý další krok namiřte směrem k ní.

Jak správně formulovat afirmaci?

Vždy v pozitivním znění, vizualizujte si představu budoucnosti s postupnou cestou k ní, a to včetně překážek a možných řešení, obklopte se rekvizitami, které vám budou váš cíl připomínat a zapojujte smysly (hudba, vůně, jídlo…).

Fotografie: DALL·E 3

Afirmace jsou jako talismany, které vám mohou pomoci usnadnit a připomínat směr vaší cesty, rozhodně za vás ale neodvedou všechnu práci.

Vaše cesta za lepším, zdravějším, bohatším a úspěšnějším já může být lemována mnoha drobnými úspěchy nebo také sebeklamem, který však nezbytně vede do spirály sebelítosti a pocitu selhání. Letošní rok může být skutečně jiný, převratný. Záleží jen na vás, veškeré nástroje držíte nyní ve svých rukou.