Toxický vztah aneb láska, která ubližuje: Mezi projevy patří neshody eskalující ve výbušné hádky

Fotografie: Freepik

Vztahy hrají významnou roli v našem životě, pocitu štěstí i osobním růstu. Ne všechny jsou však zdravé a některé se mohou dokonce změnit na toxické a zanechat trvalé negativní následky.

Rozpoznání známek toxického vztahu je zásadní pro emocionální a duševní zdraví. Nese s sebou společné rysy, podle nichž můžete lehce určit, zda se jedná o běžná nedorozumění, nebo jste pod vlivem manipulativního člověka. Toxický vztah můžete zastavit tak, že z něj odejdete, nebo zavedete rázná opatření, díky nimž se negativní dynamika vztahu změní, říká doktorka Lori Lawrenz.

Typické příznaky toxického vztahu

Jedním z výrazných příznaků toxického vztahu je konzistentní vzorec neúcty a manipulace. Toxičtí partneři vás mohou ponižovat, kritizovat, zesměšňovat a ignorovat vaše pocity a hranice. Mohou používat emocionální manipulaci, aby nad vámi získali kontrolu, takže se budete cítit provinile nebo zodpovědní za jejich činy.

Toxické vztahy se vyznačují také neustálým cyklem konfliktů a negativity. Neshody eskalují do výbušných hádek a omluvy jsou jen zřídka opravdové nebo upřímné. Toxický partner se vás také bude snažit izolovat od vašeho okolí a neustálou kontrolou se bude snažit nad vámi získat převahu. Nejspíše se také budete potýkat s malou podporou a budete odrazováni od dosahování svých cílů a snů.

Učiňte zásadní změny

Pokud žijete v toxickém vztahu, je důležité upřednostnit své zdraví a začít jednat. Uvědomte si, že váš vztah je toxický a že si zasloužíte něco lepšího. Jasně sdělte partnerovi své hranice a očekávání. Zaměřte se na péči o sebe. Zapojte se do činností, které vám přinášejí radost a podporují vaši pohodu. Věnujte se svým koníčkům a pěstujte ostatní blízké vztahy. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc a svěřte se důvěryhodné osobě.

pohádaní partneři
Fotografie: Freepik

Budete muset posoudit, zda váš vztah lze zachránit prostřednictvím otevřené a upřímné komunikace, párové terapie nebo vzájemného odhodlání ke změně. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny toxické vztahy lze napravit. Pokud váš partner není ochoten uznat své toxické chování nebo provést smysluplné změny, neztrácejte čas a odejděte.

Zdroj: Healthline, Healthline