Příznaky, které ukazují na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, neignorujte

Fotografie: Freepik

Při slově cholesterol začne mnoho lidí panikařit. Není důvod, je to potřebná látka, kterou má v těle každý z nás. Zjistěte, jak poznat, že ho máme příliš a jaké jsou následky jeho vysoké hladiny v krvi.

Cholesterol je jednou ze základních stavebních látek nervů a hormonů, proto je jeho přítomnost v těle přímo žádoucí. Nesmí ho být ale nadbytek. Cholesterol se dělí na vnitřní a vnější, podle způsobu vzniku. Vnitřní vzniká v těle pomocí chemických procesů, naopak vnější je přijímán v potravě.

Pokud nepatříte mezi aktivní sportovce, denní příjem cholesterolu by ve vašem případě měl být kolem 300 mg, což je asi jedno a půl vajíčka. Vysokou hladinu cholesterolu většinou odhalí krevní testy a následuje úprava jídelníčku tak, aby se omezil příjem cholesterolu ze stravy. Existují ale příznaky, které vás mohou na vysokou hladinu cholesterolu upozornit i bez laboratorních vyšetření.

Fotografie: Freepik

Všímejte si signálů, které k vám vaše tělo vysílá

V běžném pracovním a rodinném shonu většinou nemáme dostatek času a příležitostí vnímat své tělo jako takové. Proto si všimneme, že je něco špatně až když už je pozdě a onemocnění se projeví naplno. Lékaři ale důrazně doporučují všímat si příznaků, které mohou značit chronické onemocnění a nerovnováhu v těle.

Bolesti hlavy a krku nemusí mít vždy původ v zablokované krční páteři. Mohou být příznakem vysokého cholesterolu, který zanáší tepny a cévy. Charakteristická je krátkodobá a silná bolest v zadní části hlavy.

Upozornit, že je něco v nepořádku, vás může také brnění v horních a dolních končetinách, které je opět způsobeno sníženým průtokem krve v důsledku ucpání cév. Do souvislosti s vysokým cholesterolem byste si tento příznak měli dát hlavně v případě, že holdujete tučné a mastné stravě a s pohybem to nepřeháníte. Bez fyzické aktivity se cholesterol hromadí v těle. Stejné následky mají i ostatní návyky, patřící do nezdravého životního stylu – například cigarety a alkohol.

Fotografie: Getty Images

Divná vyrážka a bušení srdce

Pokud jste se již setkali se srdečními onemocněními, určitě víte jaký je to pocit, když vám začne splašeně bušit srdce. Zvýšená hladina cholesterolu způsobuje tachykardii, kvůli čemuž byste měli neprodleně vyhledat lékaře.

Dalším příznakem vysokého cholesterolu je nažloutlá krupicovitá vyrážka, která se nejčastěji vyskytuje na pažích, kolenech a loktech. Pokud takovouto vyrážku pozorujete na očních víčkách, opět je načase navštívit lékaře, neboť tento příznak může negativně ovlivnit váš zrak.

Oblast kolem očí vám toho o vašem zdraví vypoví mnohé, stejně tak samotné oko. Pozorujete podivný našedlý kruh kolem duhovky a je vám méně než 45 let? V tom případě máte zřejmě problém s vysokým cholesterolem v pokročilé fázi. Určitě zapřemýšlejte nad úpravou jídelníčku a neoddalujte návštěvu lékaře.

Zdroj: WebMD