Proč vařená vejce nedopadnou vždy tak, jak byste si přáli. Většina lidí dělá zbytečné chyby

Fotografie: Pixabay

Vaření vajec bývá pro mnoho lidí bráno za naprosto jednoduchou záležitost. O to větší je pak zklamání, když se to nepovede. Proto přinášíme tipy, jak udělat dokonalá vajíčka natvrdo.

Vejce natvrdo jsou nejen snadno připravené občerstvení, ale jsou také dobrým zdrojem proteinu či úžasnou ingrediencí do salátu. Vaří se celkem jednoduše. Ale jako u všech věcí, které se dají vyrobit jednoduše, to ještě neznamená, že se nám vždy dokonale povedou. Existuje několik běžných chyb, kterým byste se měli při přípravě vajec natvrdo vyhnout. Jsou vypsány níže v tomto článku spolu s tipy, jak se těchto chyb příště vyvarovat.

Příliš malý hrnec

Vždy byste se měli ujistit, že objem vašeho hrnce stačí na to, aby všechna vařená vajíčka pokryl vodou. Jakýkoliv kousek vajíčka, který vyčnívá z vody, se nebude vařit stejnou rychlostí jako zbytek. Kvůli tomu nebudou mít všechna vejce stejnou konzistenci. Navíc pokud bude hrnec moc přeplněný vodou, zvedá se šance, že vaše vejce prasknou.

Fotografie: Depositphotos

Zapomněli jste přidat ocet

Jakmile přivedete vodu v hrnci k bodu varu, je dobré spolu s vejci do vody vložit i trochu octa. Ocet totiž změní pH vody tak, aby se bílek držel více pohromadě. To oceníte o to víc, pokud by vám při vaření praskla skořápka, jelikož se tím minimalizuje množství bílku, který by jinak unikal do vody. Pro omezení praskání vajec je také dobré vejce vložit do studené vody a přivést je k bodu varu společně s vodou.

Příčina šedého či zeleného prstence na vejci

Pokud jste uvařené vajíčko oloupali a zaznamenali jste nazelenalý či našedlý odstín, může to mít dvě příčiny. První je, že jste vejce převařili. Druhá je prakticky to samé, jen jste to udělali nevědomky. Po každém dovaření byste totiž měli vejce okamžitě ponořit do studené vody. Jestli tak neučiníte, vejce se mohou vařit dál, a to má potom tyto následky. Nejlepší je vzít celý hrnec a okamžitě do něj napustit studenou vodu, tímto způsobem se zchladí nejrychleji.

Fotografie: Pixabay

Špatně se loupou

Pokud vaříte natvrdo příliš čerstvá vejce, vždy se vám budou špatně loupat. Proto byste si je měli uchovat na jiná jídla, ve kterých jejich čerstvost naopak oceníte. O něco starší vejce budou pro vaření ideální. Další tip, jak vejce oloupat snadněji, je nechat je trochu vychladnout. Nejenže to ochrání vaše prsty před spálením, ale skořápka se tak snadněji oddělí od bílku, což usnadní její sundání.

Zdroj: Redakce