Minerální voda jako prostředek pro zalévání rostlin. O tom, zda její benefity ocení, však rozhoduje jejich původ

Fotografie: Depositphotos

Minerální voda obsahuje mnoho prospěšných látek pro člověka a budou ji milovat i některé pokojové rostliny. Všem však prospívat nebude.

Obsahuje mnoho minerálů a dalších živin, které mohou rostliny podpořit v jejich růstu, a dokonce je i chránit před některými chorobami. Minerální voda by sice žádnou rostlinu nezabila, ale není vhodné jí zalévat úplně každou rostlinu. Záleží na tom, v jakém přirozeném prostředí se rostlina vyskytuje, a podle toho zvolit druh zálivky.

Nejlepší voda je ta dešťová

Pokud pokojové rostliny ničím nehnojíte, uvědomte si, že jediné živiny, které se k rostlině dostanou jsou právě skrze zalévání. Až na destilovanou vodu, jež je v podstatě „mrtvá“, obsahuje nějaké výživné prvky každá voda, kterou k zalití použijete. Rozdíl je v jejím složení. Zdaleka nejlepší vodou pro zalévání vašich rostlin je ta dešťová.

Mnoho lidí v bytech však přístup k dešťové vodě nemá a pak se musíte rozhodnout, zda zvolíte kohoutkovou vodu, která může mít na různých místech různé složení, nebo budete kupovat balenou. Případně vodu z kohoutku upravovat. Minerální voda obsahuje mnoho minerálních prvků, které dokážou rostlině v růstu pomoci.

Záleží, odkud rostlina pochází

Je zde vápník, hořčík, draslík a další stopové minerály. Minerální voda může zlepšit kvalitu půdy a její složení, a tím přispět ke zdraví kořenů vašich rostlin. Také pomáhá snížit riziko vzniku bakteriálních a plísňových onemocnění. Zároveň však obsahuje i sůl, která nemusí být vhodná pro všechny rostliny. Rozhodujte se podle toho, kde rostlina přirozeně roste, a odkud tedy čerpá živiny.

aloe vera
Fotografie: Freepik

Rostliny, jejichž přirozeným prostředím je poušť, kde je nedostatek dešťové vody, jsou zvyklé přijímat vodu s minerálními nečistotami a sůl jim také nevadí. Naopak v takové zálivce budou dobře prospívat. Jsou to tedy především sukulenty, kaktusy, aloe vera, ale i begonie, jež budou minerální vodu milovat. I přes to byste ji měli používat jen čas od času, ne při každé zálivce.

Voda z akvária nebo pramenitá

Kromě té dešťové je další skvělou vodou, kterou můžete použít k zalévání pokojovek, voda z akvária, pokud tedy chováte rybičky. Máte-li přístup k nějakému čistému prameni, určitě nezapomeňte nabrat vodu i pro vaše pokojovky. Pozor si dávejte na tvrdou vodu upravovanou změkčovadly. Ta obsahují hodně soli a časté zalévání takovou vodou může rostliny zastavit v růstu.

Zdroj: Zinoti