Šatníkové dědictví Alžběty II. má nedozírnou hodnotu. Co se s ním teď stane?

Fotografie: PolizeiBerlin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Napadlo vás někdy, co se stalo se všemi elegantními outfity královny Alžběty II., které nosila v průběhu celých 70 let své vlády? Zjistěte, kam přijde garderoba z královniných šatníků teď, po její smrti.

Kdykoliv se královna Alžběta objevila na veřejnosti, její šaty byly nepřehlédnutelné. Elegantní a působivé outfity, které musely být dle předpisů, ale i v rámci nich se nezapřelo, že jsou vybírány s ohledem na módní trendy. Jasné a pestrobarevné modely doplněné elegantními pokrývkami hlavy, kloboučky, kabelkou a nezbytnými rukavičkami – tak jsme mohli královnu vídat nejčastěji. Vzhledem k tomu, že při oficiálních příležitostech královna neoblékala stejný model dvakrát, musela za život nashromáždit opravdu velké množství garderoby.

Za většinou jejích outfitů stojí jedna žena

Posledních 20 let jejího života měla na starosti královnin šatník Mary Angela Kelly a její tým. V roce 1993 byla přijata do paláce jako „prádelnice“ a v roce 2002 dostala post osobní asistentky a hlavní „oblékačky“ královny Alžběty. Tato žena je zodpovědná za každý outfit, jenž jsme mohli na královně za posledních 20 let obdivovat. Paní Kelly tedy vytvořila módní návrh, vybírala látky a dohlížela na konečné zpracování. Obvykle ke každé látce vytvořila čtyři návrhy, z nichž si královna vybrala ten, který se jí líbil nejvíce.

Vztah těchto žen však nebyl čistě pracovní, naopak, byly to důvěrnice a velké kamarádky. A protože měly obě stejnou velikost nohou, někdy jí pomáhala dokonce rozcházet nové boty. Kolem královnina šatníku se však pohybovalo mnohem více lidí. A byli to především oni, kdo si mohl vzít královnino vyřazené oblečení. Buď je měli pro vlastní potřebu, nebo je mohli prodat. Vždycky se však nejdříve museli odstranit veškeré cedulky a nášivky, které by daný kousek oblečení jakkoliv spojovaly s palácem.

Mnoho kousků koluje mezi lidmi, ti o tom však neví

Mnoho z královnina šatníku tak nakonec skončilo a po její smrti i skončí mezi obyčejnými lidmi. Ti však většinou nemají tušení, že zrovna tento model na sobě měla britská panovnice. Je třeba si uvědomit, že mnoho z královských outfitů je obchodníky napodobováno. Proto bez štítků a jiných poznávacích znamení, která se striktně odstraňují, nebudete mít nikdy úplnou jistotu, zda máte kousek právě od královny.

Fotografie: Freepik

Něco jiného jsou však šaty, které se šily na významné ceremonie, jako je korunovace, významná jmenování a podobně. Ty se totiž stávají předměty historického významu a přejdou pod muzejní správu. Zakonzervují se, aby nepodléhaly rychlé zkáze, a budou vystaveny na stálých nebo příležitostných výstavách. Podobně skončí i outfity, jež měla královna na významných státních návštěvách a důležitých jednáních.

Darování na charitu však zakazuje královský protokol

Možná se ptáte, proč královna nedarovala své oblečení na dobročinné účely. To je však zapovězeno protokolem. Žádné královniny věci se nemohou dražit v dobročinných aukcích, přestože by tyto peníze jistě posloužily dobrému účelu. Mohou být tedy pouze darovány zaměstnancům nebo příbuzným. Ti je pak mohou prodat, ale opět pouze v utajení. Spekuluje se však, že teď po královnině smrti možná některé pečlivě vybrané kousky budou moci být vydraženy.

Zdroj: Styl Interia