Sezona klíšťat se pomalu blíží. Naučte se je z těla odstranit i bez použití pinzety

Fotografie: Freepik

Návodů na odstranění klíšťat existuje celá řada. Většinou se hodí speciální pinzeta, ale s trochou šikovnosti to zvládnete i s výrazně omezenými pomůckami v improvizovaných podmínkách.

Pokud si všimnete, že máte na sobě klíště, je potřeba postupovat rychle a zároveň opatrně. Je totiž velké riziko, že jde o jedince, který přenáší některou z nakažlivých nemocí. V takovém případě musíte odstranit celé klíště včetně hlavičky a vzniklou ranku důkladně dezinfikovat. Jenže co dělat, když u sebe zrovna nemáte pinzetu? Pomoci může i následující způsob.

Fotografie: Freepik

Bezpečné vytažení klíštěte bez použití pinzety

Pokud nemáte po ruce pinzetu, možná podlehnete panice a nebudete vědět, jak se máte takového klíštěte vlastně zbavit. Nemusíte ale mít žádný strach, protože pro vytažení klíštěte v zásadě nepotřebujete žádné speciální nástroje. Hlavně zachovejte chladnou hlavu a snažte se nic neuspěchat.

Budete potřebovat obyčejnou vatovou tyčinku do uší a vodu. Tyčinku namočte měkkým koncem do vody a následně se s její pomocí snažte otáčet klíštětem po směru hodinových ručiček. Možná to bude nějakou dobu trvat, ale za čas klíště povolí a uvolní se celé včetně hlavičky, což je přesně to, co potřebujete pro snížení rizika infekce.

Fotografie: Freepik

Pečlivě sledujte místo po kousnutí

Podle dostupných údajů je už každé osmé klíště přenašečem některé z vážných nemocí. Z toho důvodu je nesmírně důležité sledovat místo po kousnutí několik následujících dní. Budete tak mít jistotu, že nedošlo k nákaze. Všímejte si případného zarudnutí, vytvoření fleku či jiných zvláštností.

Pokud pozorujete i jiné příznaky, jako jsou slabost, nevolnost, teploty a další, vyhledejte raději svého lékaře a nechte si provést potřebné testy. Budete tak jasně vědět, jestli klíště bylo nakažené, nebo se jedná o jiný problém, který s tím nesouvisí. Včasná léčba je totiž v případě těchto nemocí velmi důležitá.

Zdroj: Healthline