Škoda banánových slupek, které skončí v koši. O jejich dalším využití ví jen hrstka lidí

Fotografie: Depositphotos

Banány jsou velice oblíbeným ovocem, které má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Slupky z banánů lze ale i dále využít, nemusíte je vyhazovat do koše.

Banány obsahují velké množství vlákniny, jež je pro lidské zdraví a funkčnost střev velice důležitá složka potravy. Také v sobě mají hodně draslíku, který je potřeba pro zdraví kardiovaskulárního systému, říká lékařka Debra Rose Wilson. Jestliže banány pravidelně konzumujete, děláte jen dobře. V momentě, kdy vám z banánu už zbyde jen slupka, nevyhazujte ji do koše, ale místo toho ji využijte i nadále.

Hydratační maska na pleť

Pokud vás trápí vrásky nebo se jich velmi obáváte, měli byste svou pleť každý den hydratovat. Jen správnou péčí a pořádnou dávkou hydratace předejdete předčasným vráskám. V obchodě si sice můžete koupit speciální přípravky, ale jeden z nich máte s velikou pravděpodobností přímo doma. Z banánové slupky lze vytvořit hydratační maska na pleť, která funguje také proti vráskám. Slupka z banánu je bohatá na draslík, hořčík, železo a další látky, jež podporují obnovu pokožky.

Fotografie: Pixabay

Abyste si tuto domácí masku vytvořili, vezměte si půlku banánové slupky a řádně ji rozmačkejte. Následně přidejte polovinu zelené okurky, půlku dužiny z avokáda a 3 lžíce vody. Všechny tyto suroviny pořádně rozmíchejte, aby vznikla konzistence podobná kaši. Masku nakonec naneste na obličej a nechte ji působit 15 minut. Poté ji umyjte vodou. Hydratační masku proti vráskám byste měli používat 3× týdně.

Přírodní leštidlo na boty

Mít krásně naleštěné boty by si jistě přálo mnoho lidí. Pokud ale nechcete neustále dokola kupovat leštidla v obchodě, vyzkoušejte slupku od banánu, je funguje téměř totožně. Její vnější stranou stačí potřít obuv, kterou chcete naleštit. Nezapomínejte však na to, že tento trik lze využívat pouze na pravou kůži nebo koženku.

Jak vyleštit stříbro

Pokud doma naleznete stříbrné nádobí nebo příbory, nemusíte je nechávat vyčistit profesionály. Vyzkoušet můžete domácí metodu s pomocí banánové slupky. Předtím si však musíte přípravek na leštění připravit. Jednoduše rozmixujte banánovou slupku a přidejte trochu vody. Díky tomu vám vznikne pasta, s níž lze vyleštit všechno stříbro, které naleznete. K leštění používejte měkký hadřík, který vám usnadní práci.

Hnojivo pro květiny

Až se vám bude zdát, že vaše květiny potřebují dodat hnojivo, nemusíte spěchat do obchodu. Z banánové slupky lze totiž vytvořit přírodní domácí hnojivo. Banánovou slupku zalijte vodou a počkejte 24 hodin. Následně slupku vyhoďte na kompost a vodou zalijte všechny květiny, které budete chtít pohnojit.

Fotografie: Pexels

Bělení zubů bez drahých přípravků

V dnešní době si každý člověk přeje mít krásně bílé zuby. Většina lidí se proto vydává k zubařům nebo dentálním hygienistkám, kteří jim za velkou finanční částku toto přání splní. Pokud ale nechcete utrácet hodně peněz, vyzkoušejte trik s banánovou slupkou. Vnitřní stranou slupky stačí pravidelně přetírat zuby a výsledek by měl být viditelný po několika dnech.

Zdroj: Healthline