Specialistka na infekční choroby vysvětluje nejčastější nejasnosti spojené s vakcinací proti covid-19

Fotografie: Freepik

Jak fungují vakcíny proti nemoci covid-19, jak dlouho trvá vybudovat si imunitu a jak dlouho jsou očkovaní lidé chránění? Studie vakcín Pfizer a BioNTech a Moderna mají dobré výsledky.

S rostoucím počtem očkovaných jedinců v populaci se začínají také čím dál tím víc rojit otázky ohledně toho, jak jsou vakcíny účinné. Jedním z nejčastějších dotazů přitom bývá, jak dlouho trvá, než očkování u člověka začne fungovat. Na otázky se rozhodla reagovat dr. Kristen Marks, specialistka ze zdravotnického centra v New Yorku.

Účinnost je vysoká, ale ne stoprocentní

Vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, stejně jako Moderna, prokázaly v klinických studiích až 95% účinnost. Laicky řečeno, pokud by se naočkovalo 100 lidí, 95 z nich by bylo proti nemoci chráněno. Ačkoliv ale kompletně nezabrání nemoci, ukázalo se, že mají vliv i na průběh onemocnění.

Fotografie: Freepik

Zároveň se odborníci shodují na tom, že není nezbytné aplikovat obě dvě dávky vakcíny, aby byla zaručená účinnost. Už po první dávce totiž imunitní systém začíná reagovat. Pokud ale očkujeme dvěma dávkami, účinnost je dlouhodobější a o něco vyšší. Kompletní účinnosti dosahuje vakcína asi 14 dní po přeočkování druhou dávkou.

První i druhá dávka vakcíny musí být stejná

Co se týče vakcíny Pfizer a BioNTech, doporučuje se, aby byla druhá dávka aplikovaná po 21 dnech. V případě Moderny se jedná o 28 dní. Vakcína musí být od stejného výrobce. I když se doporučuje aplikovat druhou dávku co nejblíže těchto časových rozmezí, pokud se z nějakých důvodů druhá dávka zpozdí, nemělo by to mít na účinnost vliv. Pokud se tedy na druhé očkování z nějakého důvodu nemůžete dostavit, neznamená to, že budete muset procesem projít znovu.

Mírné vedlejší účinky jsou normální

Pokud se po aplikaci objeví vedlejší účinky jako je vyrážka, horečka nebo nevolnost, není nutno se obávat. Mírné vedlejší účinky jsou odezvou imunitního systému, který na vakcínu začíná reagovat. Rozhodně to není důvod pro odklad druhé dávky vakcíny. Pokud se tyto problémy objeví, je třeba nechat si dostatek času na rekonvalescenci a odpočívat. Pří výrazných alergických reakcích je ale nutné konzultovat druhou dávku s vaším lékařem.

Fotografie: Freepik

Účinnost v dlouhodobém horizontu není prokázaná

Zatím neexistují dlouhodobé studie o tom, jak dlouho vakcína člověka před onemocněním covid-19 chrání. Zatím se mluví o účinnosti v horizontu několika měsíců. Studie budou pokračovat po dobu dvou let a sledovat účastníky, zároveň také chtějí vyzkoušet, zda bude aplikace účinnější, když se člověk nechá po roce přeočkovat pouze jednou dávkou.

Ačkoliv vakcinace je významným krokem v boji proti koronaviru, neznamená to, že očkovaní lidé nemusí dodržovat nastavená pravidla. Stále je důležité chránit sebe i ostatním nošením ochrany dýchacích cest, udržováním rozestupů a mytím rukou. Upouštět od restrikcí a nařízení se bude moct až tehdy, když počet infikovaných v populaci dostatečně klesne bez ohledu na očkování.

Zdroj: Dr. Kristen Marks