Jak správně vybrat ručník či osušku

Hlavním úkolem každého ručníku je, aby byl savý a dobře utíral. Tuto službu zajišťuje přirozená vlastnost kvalitního trubicovitého bavlněného vlákna, jež nasává přirozeně vlhkost. Chceme-li mít tedy kvalitní ručníky, pak by měly být vyrobeny z kvalitní čisté bavlněné příze.

Patrně nejkvalitnější bavlna pochází z Egypta a afrického kontinentu. Tedy oblasti, kde je minimum srážek. Neméně důležitá jsou vlákna použitá na přízi. Dlouhé česané příze nebo krátké vřetenové příze. S vřetenovou přízí se nejčastěji můžeme setkat u pracovních ručníků, ovšem většina z nás má ve svých domácnostech froté ručníky z dlouhých vláken. Příze z dlouhých vláken má mnohonásobně vyšší schopnost nasávat vlhkost. Je rovněž pevnější a má vyšší životnost.

Jak vybrat vhodný ručník či osušku?

Nejčastější otázkou při nákupu ručníku je, jak vybrat ty správné. Mnoho z nás se spokojí s tím, že je šetrný k pokožce, příjemný na dotek, savý a hlavně za solidní cenu. Jak však zjistit, že ručník, jež držíme v prodejně zrovna v ruce, bude ten, který splní naše očekávání?

Informace ohledně gramáže, které chce zákazník při koupi znát, bývají zavádějící a zkreslují obraz o kvalitách osušky. Rozhodovat se dle gramáže má svá pro i proti. Gramáž informuje zákazníka o tom, kolik bavlněné příze bylo použito na 1m2 froté, nikoliv však o tom, jak kvalitní bavlna byla použita při výrobě. Běžné gramáže se pohybují většinou od 300 do 600 g/m2.

Popis osušek a ručníků dle váhy

  • Lehké: 250 – 350g/m2
  • Střední: 350 – 450g/m2
  • Těžké: 450 – 550g/m2
  • Velmi těžké: vše nad 550g/m2

Moderní osušky a ručníkyrucniky-a-osusky

Osušky a ručníky představují v dnešní době nejen praktickou, ale i módní záležitost. Každý výrobce bedlivě střeží aktuální trendy a podle toho také přizpůsobuje svou kolekci. Dnes nepředstavuje už žádný problém doladit svou koupelnu vhodnou barevností či stylem. Ať už se jedná o 3D obrazce, pestré barvy, romantické květy, listy, secesní vzory, dětské vzory, bordury, pohádkové postavičky, zvířata, osušky zdobené štrasovými kamínky, kombinace tkaniny a froté, třásničky a mnoho dalšího.