Studie odhalila nejčastější důvody, proč jsou muži nevěrní

Fotografie: Fotografie: Freepik

Studie, která byla provedena v roce 2019, prokázala, že stále více žen je podváděných. Číslo u jejich mužských protějšků je však nižší. Proč jsou vlastně muži nevěrní? Na toto téma se rozpovídal klinický sexuolog a psychoterapeut Dr. Robert Weiss, a můžete se o něm více dozvědět v článku.

Je těžké odhalit partnerovu nevěru

Na začátku každého romantického vztahu si slibujeme lásku, oddanost a úctu. V průběhu vztahu se vzrušení z prvních okamžiků může rozplynout a nastoupit může rutina, která je téměř v každém vztahu. Někdy jeden z partnerů podlehne pokušení tento slib porušit a prozkoumává jiné druhý potěšení – tedy hlavně u jiné ženy. Láska je někdy slepá, a tak nevěra může zůstat bez povšimnutí.

Ženy ale také nejsou nevinné. Jsou nevěrnější čím dál víc, ale stejně pořád méně než muži. Pokud ještě nevíte, jaké jsou statistiky týkající se nevěry, můžete se podívat na studii. Podle průzkumu se nevěra v Evropě v posledních letech rapidně zvyšuje.

Studie se zúčastnilo asi 5000 žen, a ta ukázala, že sice muži jsou nevěrní, ale ženy v posledních letech také čím dál víc. 33 % žen přiznalo, že mělo sex s jiným mužem, oproti 49 % mužů, kteří přiznali totéž. Muži tak stále častěji podléhají sexu s jinou ženou.

Jaké jsou důvody, proč jsou muži nevěrní?

Prvním z nich může být emoční nejistota. Někteří sebevědomí muži mohou uvnitř cítit prázdnotu, která je podněcuje ke špatnému rozhodnutí. Pokusí se tak svést jiné ženy, aby si posílili vlastní ego. Dalším může být mužova nezralost. Nemusí tak vyhodnotit, jaké následky může nevěra mít. Nespokojenost ve vztahu je asi hlavní důvodem, proč muži zahýbají.

Alkohol, nadměrné užívání některých léků nebo dokonce užívání drog může narušit zdravý rozum a rozhodování, co je vlastně vhodné chování. Snadno tak muž může zničit stávající vztah. Navíc takoví lidé nejsou úplně vhodnými partnery na celý život.

Fotografie: Freepik

Problémy ve vztahu si muž také může „léčit“ novými zážitky s jinými ženami. Nejdříve se pokusí najít podporu u rodiny a přátel, pokud ale neuspěje a nebude mít pozornost, muže to skončit nevěrou.

Rutina je častým zabijákem vztahů

Hlavním problémem dlouhodobých vztahů je každodenní rutina, do které se většina vztahů dostane. Je ale nutné o vztah pořád pečovat a udržovat ten plamínek, který byl na začátku. Pokud se odváží investovat energii jinde, doufají, že znovu najdou tu chemii, která je na začátku každého vztahu.

Někteří muži jsou zaměření na sebe a myslí jen na vlastní potěšení. Takovým je jedno, jestli své partnerce nějak ublíží. Necítí žádnou empatii, a tak se budou bavit s milenkami, aniž by mysleli na ženu, kterou mají doma.

Mezi další a neméně důležité důvody patří:

  • Zneužívání v dětství
  • Chuť vyzkoušet si něco zakázaného
  • Impulzivita
  • Nadměrná očekávání od ženy

Důvodem může být i hněv nebo pomsta. Muži mají častější potřebu se mstít své ženě a vyjadřují tak utrpení tím, že svou partnerku podvedou. V tomto případě ale nebude nevěru skrývat.