Účinný způsob, jak se zbavit nevábně zapáchajícího odpadu

Fotografie: Freepik

Otvor pro odtok vody ze sprchy je hnízdem pro bakterie, plísně a páchnoucí nečistoty, které tam rozhodně mít nechcete. Můžete mít nejčistší sprchovou podlahu ve městě, ale pokud nevyčistíte odtok, budete se nutně potýkat s páchnoucím sprchovým koutem. Tuto záležitost nikdo řešit nechce, ale jednou za čas se tomu rozhodně nevyhnete. Proto byste měli vědět, jak si s tím co nejlépe poradit.

S tímto problémem se musí vypořádat mnoho hospodyněk po celém světě, takže v tom rozhodně nejste sami. Nejdřív pravděpodobně ucítíte zápach. Když se to bude opakovat den za dnem, budete jasně vědět, odkud nepříjemný pach pochází. Proto se dnes podíváme na trik, díky kterému se můžete této nepříjemnosti snadno, rychle a levně zbavit. Budete potřebovat jen pár věcí. Do obchodu přitom budete muset jen pro jednu jedinou, která vás sice trochu stát, ale bude to stát za to.

Postup není vůbec složitý

V první řadě odstraňte samotný odtokový kryt. Můžete jej zvednout a uvolnit pomocí šroubováku. Možná ale budete muset před zvednutím krytu odstranit několik šroubů. Záleží na tom, jak je připevněný. Otočte mřížku a budete rozhodně překvapeni, kolik plísní, mýdlové pěny, vlasů a dalšího je tam připevněno. Pak se podívejte dolů do odtoku. I ten bude pravděpodobně pokryt stejnou mazlavou a páchnoucí směsí. K čištění budete potřebovat:

  • malířský váleček,
  • kyblík s mýdlovou vodou.

Rukojeť potřebovat nebudete, stačí samotná válečková část. Pořiďte si v obchodě jeden váleček, který obětujete na toto nezbytné čištění. Poté vezměte kbelík s horkou mýdlovou vodou a namočte roli. Nyní vezměte válec a vložte jej do odtoku. Při spouštění válce do odtoku jej pomalu otáčejte tam a zpět. Stejným způsobem jej naviňte.

Poslední krok

To by mělo zachytit velké množství odpadků, nečistot a mazu. Opláchněte válec a opakujte několikrát, dokud ho nevytáhnete čistý. Nakonec pomocí houby a starého zubního kartáčku očistěte horní část odtoku a spodní stranu odtokového krytu. Tak budou čisté všechny části odtoku. Jakmile je vše dostatečně vyčištěno, nasaďte zpět odtokový kryt a užijte si sprchu bez jakéhokoli zápachu! Není to vůbec složité, ani zdlouhavé, že?

Jak zabránit opětovnému výskytu zápachu?

Dobrým způsobem, jak bojovat proti pachům z potrubí (a tedy dezinfikovat vaší koupelnu), je nalít misku hrubé soli do odtoku a nechat ji působit přes celou noc. Stejný postup můžete udělat také u jiných typů odtoků, jako je dřez, umyvadlo, sprcha a další.

Někteří lidé se neobtěžují s čištěním, pouze si dají práci s plochým víčkem, aby se zabránilo opětovnému výskytu pachů. To ale nestačí. Bakterie tam stále budou, budou se dále rozmnožovat a budete neustále cítit zápach.