V hlavní roli v péči o pleť aloe vera. Objevte její blahodárné účinky

Fotografie: Freepik

Aloe vera je velice všestranná, a navíc nenáročná rostlina, kterou někteří pěstují jen pro okrasné účely, ale pokud o ní máte alespoň základní povědomí, víte, že má rovněž podivuhodné účinky na lidské zdraví.

Pěstování aloe v domácnosti

Aloe není na pěstování náročná, doporučuje se umístit květináč se směsí substrátu a hrubšího písku na okenní parapet, kde se jí obvykle daří nejlépe. Květináč vybírejte s otvorem pro odvod přebytečné vody a na dno nasypejte vrstvu z

  • kamínků, nebo například
  • hliněných střepů.

Pokud jde o zálivku, půdu byste měli udržovat vlhkou a jednou ročně dopřát rostlině tekuté hnojivo určené pro kvetoucí rostliny, ačkoliv v našich podmínkách aloe běžně nekvete, pokud je pěstována v květináčích.

Účinky gelu aloe vera

V domácnosti se nejvíce využívá gel, který se získá podélným rozříznutím listu této rostliny. Můžete jej použít na ošetření drobných řezných ran a popálenin, ale také na bolestivá místa nebo například po kousnutí nebo bodnutí hmyzem.

Aloe vera je oblíbenou přísadou různých kosmetických přípravků, ale možná jste nevěděli, že můžete gel sami využít při péči o vaši pleť, a to dokonce bez ohledu na to, jaký typ pleti máte.

Suchá pleť

Receptem na vyživení suché pleti je maska z gelu z aloe vera, kvalitního včelího medu a banánu. Banán je bohatý na tuky, a tak přispívá k dosažení optimální výživy suché pleti. Navíc, díky aplikaci této masky dojde také ke stažení pórů a zvýšení pružnosti pleti.

Fotografie: Pixabay

Mastná pleť a akné

Pokud se ptáte na to, čím nejlépe obohatit a ošetřit mastnou pleť, odpovědí je okurka a samozřejmě také aloe vera. Mastná pleť je problémová a často ji provází akné. Kombinace okurky a gelu z aloe vera pozitivně působí na optimalizaci vlhkosti pokožky a také ji čistí. Masku vytvoříte snadno z gelu z aloe vera, do kterého přidáte najemno nastrouhanou okurku. Masku byste si měli dopřát jednou za týden.

Pokud jde o akné a také různé vyrážky, účinná je rovněž kombinace prášku ze stromu zvaného zaderah indický neboli neem, který se smíchá s gelem z aloe vera a růžovou vodou. Neem působí jako přírodní antibiotikum a pleť účinně chrání. Masku nechejte na obličeji působit po dobu přibližně 15 minut a poté obličej opláchněte vodou.

Fotografie: Pixabay

Matná pleť

Máte-li matnou pleť, nejlépe ji budete tonizovat a projasníte ji kombinací gelu z aloe vera, kvalitního včelího medu a kurkumy. Kombinace těchto látek má protizánětlivé účinky, chrání pleť před vznikem vyrážek a celkově ji zklidňuje.

Pleť spálená sluncem

Pokud jste byli na slunci déle, než bylo vhodné, nebo jste se dostatečně nechránili, můžete spálenou pokožku uklidnit pomocí masky z aloe vera a rajčat. Další variantou je maska, v níž jsou v poměru 1:1 zastoupeny přírodní citronová šťáva a gel z aloe vera. Masku nechejte působit 10 až 15 minut a poté ji jemně opláchněte. Pokožka tak bude opět hydratována a rychleji se zklidní.