V některých případech může nevěra zachránit vztah. Nicméně je nutné zvážit všechna pro a proti

Fotografie: Fotografie: Freepik

Otázku, zda je možné, aby nevěra zachránila vztah, si kladou zejména partneři, kteří se nacházejí v nějaké obtížné situaci. Zejména se jedná o partnerské konflikty, při kterým přemýšlíte nad tím, zda má tento vztah nějaký smysl i nad tím, co se stane, když začnete to, co Vám chybí, hledat jinde.

Mnohdy právě nevěra znamená konec vztahu. Zřejmě záleží na dané situaci, ve které se nacházíte, ale i na tom, jací s partnerem oba jste. Ve většině případů právě taková nevěra, která vyjde najevo, vede k rozpadu partnerství. Jsou ale známé i případy, kdy právě nevěra zachránila vztah. Tak jak to tedy je, v jakých okolnostech může právě nevěra pomoci?

Nevěra jako impulz nastartování změny

Samozřejmě není cílem být nevěrný záměrně. Když už se to ale stane, někteří lidé jsou právě díky tomu schopní si uvědomit, proč vztah s partnerem neklape a co přesně mu v něm chybělo. V momentu, kdy víte, co Vám chybí a co byste od druhého potřebovali už je najednou reálné začít tento problém řešit. Pak už si můžete promyslet, jaké změny by ve vztahu měly nastat, abyste byli spokojení. No a poté už stačí se svým partnerem komunikovat.

Řekněte si navzájem, co by komu vyhovovalo, jaké kdo z Vás potřebuje změny a vymyslete spolu nějaké řešení. Cílem není utíkat ze vztahu a vztah jako takový bez péče nevydrží. Je nutné na něm spolupracovat a posouvat ho stále dopředu.

Dlouhodobá nevěra

Pokud vedlejší vztah (tedy ten mimo vztah se svým partnerem) trvá delší dobu a nejedná se jen o úlet na večírku, je to varování. Tento signál značí, že ve Vašem vztahu není něco v pořádku. Může se jednat o impulz, kdy si uvědomíte, že něco není v pořádku, a že takový vztah vést nechcete. Pokud byste totiž byli ve svém vztahu s partnerem spokojení, neměli byste žádnou potřebu vyzkoušet vztah s jiným partnerem. Neznamená to ale hned, že jste ve svém vztahu plně nespokojeni. Může se jednat jen o nějaký konkrétní problém, který Vás již nějakou delší dobu trápí. Rozhodně to ale neznamená, že je vztah natolik rozbitý, že už ho neslepíte.

Fotografie: Freepik

Pokud si nefunkčnost svého vztahu uvědomujete, jste ve velké výhodě. Máte totiž možnost s tím něco dělat. Snažit se na svém vztahu s partnerem zapracovat a dát ho znovu dohromady. Pokud se Vám to podaří, získáte znovu plně harmonický vztah, kterého si budete vážit, hodně vážit. A tento vztah bude mít mnohem pevnější základy než ten prví, celkově bude mnohem pevnější.