Vědci upřesnili, který vitamin snižuje riziko těžkého průběhu onemocnění Covid-19

Fotografie: Freepik

Celý svět se nyní potýkám s tématem koronaviru, který zasahuje do všech aspektů lidského života. Nejedná se jen o záležitost medicíny a zdravotnictví. Koronavirus se mnohem více stává i politickým a vládním nástrojem, protože restrikce a omezení spojená se snahou zmírnit šíření infekce se dotýkají životů nás všech.

Na internetu se nyní objevují různá doporučení, jak se infekci vyhnout a rady týkající se domácí léčby. Většina nakažených totiž nemoc prodělá jen s mírnými příznaky. Někdo se však infekce oprávněně obává, protože u člověka s nalomenou imunitou může způsobit velké problémy.

Nový názor na léčbu

Nyní vědci přišli s novou technikou, která údajně výrazně snižuje riziko onemocnění touto infekcí. Smůla je, že tato metoda prý funguje pouze u něžného pohlaví. Doporučují ženám užívat multivitaminové komplexy, probiotika, přípravky obsahující omega-3 nenasycené mastné kyseliny vitamin D.

Dále při svém výzkumu přišli na to, že rovněž konzumace čerstvého česneku a potravin bohatých na zinek a vitamin C přinesla ochranu před koronavirovou infekcí pouze ženskému pohlaví. Jako stěžejní se ovšem jevily hlavně dvě látky:

  • Vitamin D
  • Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Průběh studie

Tímto experimentem se zabývaly skupiny výzkumníků ze Švédska, Spojených států amerických a Velké Británie. Hlavou celého výzkumu byla Christina Menny. Studie se opírala o elektronicky vedené deníky jednotlivých pacientů. Celého experimentu se účastnilo přes 400 tisíc nakažených osob. Lékaři pak vzali data zaznamenaná do elektronických dotazníků a vyhodnotili je.

Další částí výzkumu bylo vyhodnocování zdravotních údajů lidí, kteří sice ztratili čich, ale nebyl nebyla u nich potvrzena přítomnost koronaviru na základě testu PCR.

Z analyzovaných dat byl pak vytvořen závěr, který říká, že u pěti procent pacientů účinně zafungovalo podávání doplňků stravy s vitaminem D a omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami. Pouhá konzumace nutričních doplňků u nich způsobila výrazné zlepšení fyzického stavu.

Překvapivé výsledky u žen

Během rozhovorů s novináři Christina Menny uvedla, že největším překvapením experimentu bylo to, že téměř všechny osoby, u kterých nastalo zlepšení stavu po podávání uvedených látek, byly ženy. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost, že právě ženy by se mohly tímto způsobem účinně bránit před těžkým průběhem infekce.

Jiná studie dospěla k tomu názoru, že nedostatek vitaminu D a omega-3 nenasycených mastných kyselin vede obecně u všech lidí k horšímu průběhu nemoci covid-19. Nelze tedy s naprostou spolehlivostí říct, že u mužů nemá smysl podávat doplňky stravy s těmito látkami.

V tento čas se nabízí celkově podporovat imunitu a zaměřit se na zlepšení zdravotního stavu všemi možnými způsoby, ať už změnou jídelníčku, otužováním, sportem nebo doplňky stravy.