Všechno, co byste měli vědět o vitaminu K2

Fotografie: Freepik

Spousta lidí o vitaminu K2 nikdy neslyšela. V západní stravě se vyskytuje jen zřídkakdy, a proto mu není věnovaná až taková pozornost. Přitom hraje zásadní roli v mnoha aspektech lidského zdraví. Ve skutečnosti může být jeho nedostatek jednou z příčin některých chronických onemocnění.

Vitamin K byl objeven v roce 1929 a je zásadní při srážení krve a metabolismu kostí. Existují dvě hlavní formy:

  • vitamin K1 (fylochinon) – nachází se v rostlinných potravinách, například v listové zelenině,
  • vitamin K2 (menachinon) – je součástí živočišných či fermentovaných potravin a rozděluje se na několik různých podtypů, z nichž nejdůležitější jsou vitamin K2 MK7 a MK4.

Jak vitaminy K1 a K2 fungují?

V první řadě aktivují bílkoviny, jež se podílejí na srážení krve a metabolismu vápníku. Další významnou funkcí je regulace ukládání vápníku. Podle odborných studií plní vitaminy K1 a K2 odlišné funkce. Pro tělo je mnohem přínosnější druhý zmíněný druh.

Proč se doporučuje vitamin K2 MK7?

Důvodů je hned několik, přičemž forma MK7 je až třikrát efektivnější při produkci osteokalcinu, jehož úkolem je začlenit kalcium a další minerální látky do buněk kostí. Struktura kostí je potom pevnější. Vitamin K2 MK7 má prokazatelné účinky u pacientů s osteoporózou, protože napomáhá ke zvýšení hustoty kostí.

Vitamin K2 si můžete zakoupit ve formě doplňku stravu, přičemž takový produkt má spoustu pozitivních dopadů na lidské zdraví. Udržuje zdravé kosti či tepny, snižuje intenzitu křečí a zmírňuje krvácení při menstruaci. V neposlední řadě napomáhá ke snížení vápenatění aorty a slouží k lepšímu vstřebávání vápníku do kostí.

Dávejte si pozor, aby se jednalo o vitamin K2 MK7, protože se v porovnání s jinými formami tohoto vitaminu mnohem lépe vstřebává. Podívejte se do nabídky e-shopu Woldoshop.cz.