Nevyžádané rady od babiček jsou to poslední, co chtějí mladí rodiče v této době slyšet

Fotografie: Freepik

Snad každá maminka to zná. Babičky se jim pletou do výchovy a snaží se vlastně vést výchovu svého vnoučete. Níže si přečtěte seznam pěti věcí, kterými babičky občas vytočí své potomky, aniž by to mysleli špatně. Nevyžádané rady ale mohou být velkým problémem ve vztahu mezi matkou a babičkou.

Asi nejčastějším problémem babiček je to, že matky spí s dětmi

Babičky svoje děti dříve vychovávaly způsobem, se kterým dnešní matky nesouhlasí a chtějí dělat věci jinak. Jedním z důvodů je to, že matky dříve odkládaly děti chůvám nebo hospodyním několik měsíců po porodu a musely do práce. Nebo neměly jinou možnost než si vzít dítě s sebou například na pole nebo do stájí.

Některé babičky tak stále věří, že je dobré nechat dítě vyplakat, protože je to dobré pro jeho plíce. Naopak je ale pláč a křik pro dítě velkým stresem, protože jediné, co vlastně zná, je jeho vlastní matka, která ho zrovna teď nechce přijmout, i když to velmi potřebuje. Dítěti je potřeba věnovat pozornost a péči, pokud ji potřebuje.

Pokud má žena manžela, který denně chodí do práce, na všechny domácí práce je sama. Je skoro nemožné jít si odpočinout, když dítě usne, protože se musí uklidit, uvařit, vyprat.

Je ale důležitý si čas na spánek najít i s miminkem. Dítě ucítí přítomnost matky a bude se mu spát mnohem lépe. Matka si odpočine a bude mít více energie věnovat se domácnosti.

Bez dudlíku ani ránu, také stříhání vlásků v roce je mýtus

Dudlík je jen náhražka, kterou používají maminky, které chtějí dítko uklidnit. Dítě však přebírá jiný model sání, než je tomu u pití mateřského mléka.

Stejný problém jako s dudlíkem můžete mít také s klasickými lahvičkami na mléko. Dítě opět uklidní jenom teplá náruč jeho matky, což zase může být problém, protože se babičkám nebude líbit, že je vnouče často na rukou.

Babičky mají jasně dané, že se dítko v roce života musí ostříhat. Není to však důležité, naopak kadeřníci doporučují toto neprovádět, protože se tím poškozují vlasové folikuly.

Pokud má ale dítě vlasy dlouhé a například nesnese sponky nebo culík, je na místě mu pomoci ostříháním vlasů, abyste předešli případným problémům s očima.

Špatné držení dítěte je dalším tématem k debatě mezi matkou a babičkou. Každá máma ale ví, jak své dítě správně držet a jak mu neublížit. Jednejte proto podle vašeho uvážení a nenechte si od nikoho do výchovy povídat. Babičky svoje děti vychovaly podle svého vlastního rozumu a totéž by měly nechat na vás.