Destruktivní rodiče: 5 frází, které mohou doslova zničit sebevědomí dítěte

Fotografie: Depositphotos

Nikdy byste neměli svým dětem říkat jednu z těchto 5 frází. Může to mít totiž negativní dopad na jejich zdravé sebevědomí.

Když jsou rodiče naštvaní na svoje děti, mnohdy ani nepřemýšlí nad tím, co jim řeknou. A už vůbec ne, jaký to na ně může mít dopad. Ano, někdy se stane, že z úst vypustíte něco, čeho potom litujete. Ale bohužel už se to nedá vzít zpět a především u dětí by se něco takového nikdy nemělo stát. Těchto 5 frází jim totiž může úplně zničit sebevědomí.

„Nic nezvládneš“

Pokud svému dítěti řeknete něco ve smyslu této věty, bude to mít za následek, že vše vzdá ještě před tím, než to vůbec zkusí. Proč by se totiž namáhalo, když vidí, že mu nevěří ani ti nejbližší lidé, které má. Bude už raději předem počítat s porážkou, než aby se alespoň pokusilo o to, aby to zvládlo.

„Proč nemůžeš být jako ostatní děti?“

Nikdy byste neměli své dítě porovnávat s ostatními dětmi. Ať už se jedná o sourozence nebo například jejich kamarády, nedělejte to. To totiž může způsobit, že se dítě uzavře do sebe a začne pochybovat o tom, jestli ho vůbec máte rádi. A také se může stát, že se začne mstít těm, se kterými jste ho porovnávali.

„Vždyť je to tak jednoduché“

Když toto řeknete svému dítěti, bude si připadat hloupě a neschopně. Ať už jde například o jízdu na kole nebo o učení hry na nějaký nástroj, vždy k tomu musíte přistupovat trpělivě. Protože nikdo se nenarodil s takovým talentem, aby něco ovládal hned. Daleko lepší je, když mu budete tleskat pokaždé, když se mu něco podaří.

Fotografie: Pexels

„Jdi od toho a nech to na mně“

Pokud se bojíte toho, že vaše dítě něco udělá špatně a nenecháte ho nic udělat, způsobí to minimálně stejně velkou újmu jako například nedostatek pozornosti. Své dítě totiž musíte od malička učit samostatnosti, jinak si bude myslet, že v životě ničeho nedosáhne a nic nezvládne bez vaší pomoci.

 „Udělal jsi to špatně“

Všichni rodiče asi někdy upozornili svoje dítě na to, že něco udělalo špatně. Ale uvědomili jste si vlastně to, že když dělá chyby, je to ve skutečnosti dobrá zpráva? Znamená to totiž, že alespoň něco dělá, a svoji chybu si uvědomí samo, nemusíte mu to připomínat.

Zdroj: CNBC, BabyCreysi