Vyhazovat slupku od banánu je velká chyba. Jedná se o hotový poklad, který lze použít při pěstování rostlin

Fotografie: Freepik

Slupka od banánů je velmi užitečné hnojivo nejen pro pokojové rostliny, ale také zeleninové zahrady. Můžete jimi hnojit také ovocné stromy a keře bobulí. Rostliny budou bohatě kvést.

Květiny a rostliny dostanou veškeré živiny, které jsou nezbytné pro jejich správný růst. Mnoho zahradníků banánové slupky již používá, ale pro někoho to možná budou novinkou. Proč je slupka od banánů jedno z nejlepších hnojiv?

Fotografie: Freepik

Největší výhodou je, že neobsahuje chemické přísady

Banánová slupka se jako hnojivo používá již dlouho. Výhody spočívají nejen v tom, že není plná chemických prostředků, ale také zlepšuje mikroflóru a zdraví půdy, posiluje imunitu rostlinu, snižuje možnost nákazy nebo napadení škůdci. Složení slupky je skoro stejné jako dužina, ale existují určité rozdíly.

Více než 90 % hmotnosti slupky tvoří tekuté a organické živiny, jako jsou bílkoviny, sacharidy nebo vláknina. Množství vody ve slupce závisí na době sklizně, stupni zralosti a také jeho trvanlivosti. Téměř každá minerální nebo organická složka je užitečnou látkou, která je nezbytná pro vývoj a fungování systému člověka, zvířete nebo rostliny.

Banánová slupka je tak ideální pro výživu rostlin. Obsahuje minerální komplex, který je součástí ovoce i slupky, a je užitečný pro růst, vývoj, kvetení i plodnost. Slupky obsahují bohaté vitaminové a minerální složení, a proto se banánové slupky hojně v zahradnictví využívají. Dokonale vyživují kořeny a stimulují aktivní růst a kvetení květin.

Slupka obsahuje velké množství rostlinného růstového hormonu. Vrchní obvaz ze slupky aktivuje klíčené semen a vývoj mladých kořínků. Hnojivo se může použít ke stimulaci růstu rostlinných sazenic, krmení skleníkových plodin nebo pokojových květin. To platí hlavně pro takové, které nemají dostatek slunečního světa a tepla. Hořčík podporuje fotosyntézu.

Fotografie: Freepik

Čerstvou slupku používejte pouze pod kořeny a s vrstvou půdy

Čerstvé slupky obsahují látky, které jsou podobné papinu – používají se při vaření a změkčení tvrdého masa. Na druhou stranu mohou zničit kořenový systém, a proto ji používejte jen pod kořeny a přidejte vrstvu zeminy. Banánové slupky si také můžete vyrobit. Stačí je vysušit v troubě nebo mikrovlnné troubě při minimálním výkonu. Je to ale způsob, který není nejvhodnější, protože většina škodlivých produktů zůstane ve slupce. Můžete si je usmažit na suché pánvi a na mírném ohni.

Můžete je také nechat přirozeně vysušit na slunci, ale možná se dříve rozloží nebo dojde k fermentaci potraviny. U zmrazení bude výsledek podobný jako při sušení, ale můžete vyloučit hnilobu a fermentaci. U vaření můžete použít rozloženou látku, ve které zůstanou stimulanty růstu, ale zároveň se ztratí většina minerálních složek. Při vadnutí na čerstvém vzduchu zůstanou minerální živiny, škodlivá organická hmota se odpaří.