Zánět dásní není jen kosmetickou překážkou. Bez zachycení příznaků se závažnost stupňuje, krev ho prozradí

Fotografie: Depositphotos

Zánět dásní je něco, co může bohužel postihnout úplně každého z nás. Toto jsou jeho nejčastější příznaky. Rozpoznejte je a zakročte včas.

Pokud se vám na kartáčku nebo v umyvadle neustále objevují stopy krve, může to znamenat, že trpíte zánětem dásní. To je něco, co může postihnout úplně každého. U tohoto problému jde především o to, jak o svoje zuby pečujete – ale není to pouze o tom. Může jít i o známku počínající paradontózy – a to je věc, se kterou se opravdu setkat nechcete, říká doktorka Jennifer Archibald. Jaké jsou tedy příznaky zánětu dásní?

Krvácení dásní, které jsou zarudlé a bolavé

Pokud vám při čištění zubů kartáčkem nebo nití začnou krvácet dásně, je to známka toho, že už začal proces zánětu dásní. Jestliže jsou vaše dásně bolestivé, znamená to, že se váš imunitní systém snaží neutralizovat bakteriální infekci. Postižené místo se tak zanítí a bolí. Asi 80 procent onemocnění parodontu je způsobeno bakteriálními infekcemi. Možná jste ale nevěděli o tom, že za to někdy mohou i některé srdeční choroby.

Ustupování dásní a nepříjemný zápach

Pokud dásně začnou ustupovat natolik, že jdou vidět kořeny zubů, je situace poměrně vážná, už jen proto, že zuby se v takové situaci stávají velmi citlivé. Jestliže máte zánět dásní, je velmi pravděpodobné, že vám také nepříjemně zapáchá z úst. V dutině ústní se totiž začnou rozkládat zbytky jídla a plak, a tím se dásně zanítí.

Fotografie: Pexels

Zuby se hýbou a tvoří se hnis

Pokud se vám zuby začnou kývat, je to známka toho, že dásně již nejsou schopny udržet zuby dostatečně stabilní. V tomto stadiu už se ani pohodlně nenajíte, protože se budete bát do čehokoliv kousnout. A jestliže už se objevuje i hnis, naznačuje to vysoký stupeň zánětu, který se vyskytuje na dásních. V takovém případě byste rozhodně neměli odkládat návštěvu u zubaře, je totiž třeba se s ním poradit, protože jde o vážný problém.

Zdroj: Healthline