Navrácení původní barvy a svěžesti zažloutlé podprsence: Kromě jedlé sody pomůže i čpavek

Fotografie: Ens commune / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Péče o jemné spodní prádlo je poměrně náročná. Vyžaduje praní při speciálním programu, ale ani to není zárukou, že podprsenky časem nezežloutnou. Přitom zářivě bílé prádlo je vizitkou každé ženy.

V dámském šatníku, v části zvané spodní prádlo je místo pro různé typy podprsenek. Nesmí v ní chybět černá, tělová ani bílá. Může být v krajkovém provedení, jako braletka i ve sportovní variantě. Udržovat bílé spodní prádlo opravdu bílé bývá kolikrát nad lidské síly. Stačí několik vyprání a původně zářivá se proměňuje v zašedlou nebo nažloutlou. Taková opravdu není k chlubení. Jak získat zpět krásnou bílou barvu?

Bělení peroxidem vodíku

Peroxid vodíku je známým bělicím prostředkem. Lze ho koupit v lékárnách nebo drogeriích. Na 2 litry teplé vody se použije pouze 1 čajová lžička peroxidu vodíku. Prádlo do ní namočíte na 20 minut. Přitom je ale třeba každých 5 minut podprsenky promnout v ruce, aby se rovnoměrně vybělily. Na závěr se propláchnou v teplé vodě. Díky této proceduře by prádlo mělo získat svoji zářivou bílou barvu.

Roztok čpavku

Vybělit prádlo dokáže i roztok čpavku. V 1 litru studené vody rozmícháte 2 polévkové lžíce tekutého čpavku. Pak do směsi namočíte podprsenky a necháte je v ní po dobu 2 hodin, nejlépe ale přes noc. Na druhý den se prádlo vypere v pračce běžný způsobem, tedy za použití programu na jemné prádlo. Je dobré použít i aviváž, aby se ztratila vůně čpavku.

Fotografie: Depositphotos

Roztok vody se solí a jedlou sodou

Nemáte-li po ruce peroxid vodíku ani čpavek, pak je ještě možné vyzkoušet vodný roztok se solí a jedlou sodou. Do 1 litru studené vody se přidají 2 polévkové lžíce soli a 2 polévkové lžíce jedlé sody. Vše se dobře promíchá a pak se do ní namočí podprsenky. Doba působení jsou asi 2 hodiny. Pak je třeba prádlo dobře propláchnout, abyste ho zbavili soli i sody, a vyprat běžným způsobem buď v pračce, nebo v ruce.

Zdroj: In The Wash