Zcela jasné signály, podle kterých poznáte, že žijete s manipulativní a toxickou osobou

Fotografie: Depositphotos

Toxický člověk se vyznačuje několika známkami. Na první pohled ho nepoznáte, níže uvedené signály vám však prozradí, že máte co do činění s manipulativní osobou, která vás chce jen ovládat.

Na začátku vztahu si zpravidla přes hromadu lásky, která nás zavalila, nevšimneme nedostatků a špatných vlastností našeho protějšku. Působí dokonale a my bychom konečně rádi věřili, že jsme potkali svou spřízněnou duši. Čím více však budete vědět o manipulativních strategiích toxických lidí, tím rychleji si všimnete, že žijete s toxickým člověkem. Pamatujte, že cílem takové osoby je okouzlit vás a přimět vás k tomu, abyste se do ní zamilovali, aby s vámi mohla manipulovat a ovládat vás.

Problémy a bolest jsou vaše vina

Tento typ psychického týrání se projevuje několika známkami. Jednou z takových je, že se vás váš protějšek snaží přesvědčit, že jakýkoli nedostatek ve vašem vztahu je vaší vinou. Pokud vás něco trápí, můžete si za to sami. Je pouze a jen váš problém, pokud vám něco vadí nebo se ve vašem vztahu něco hroutí.

Když se partnerovi snažíte vysvětlit, jak se cítíte, že vás něco trápí, bolí, nečekejte, že by se snažil porozumět vašim pocitům. Nedokáže pochopit, proč jeho činy ovlivňují váš stav mysli. Není ten typ, který by se vůbec snažil chápat, co s vámi je a proč. Tudíž od něj nemůžete čekat žádnou oporu ani útěchu.

Pokrytectví a abnormální lhaní

Vyžaduje od vás loajalitu, respekt a úctu, ale podvádí vás, lže vám, manipuluje s vámi a kritizuje vás. Ale ne hned. Nejdříve si vás potřebuje získat, proto se k vám na začátku vztahu bude chovat tak, že jste jediní na světě. Po čase se však všechno změní a přejde ke výše zmíněným bodům. Bez ohledu na to, na co se svého partnera zeptáte, odpověď bude ve většině případů lež. I když je v daný moment lhaní zcela zbytečné. Lež je pro něj stejně zásadní jako vzduch.

Fotografie: Freepik

Vaše chyby vidí, své však ignoruje

Tento typ člověka chce, abyste byli dokonalí a i jeho jste viděli jako perfektního. Na vaše chyby však upozorňuje v jednom kuse, své ovšem vůbec nevidí. Pokud na nějaké upozorníte, urazí se a začne samozřejmě obviňovat vás z přílišné přecitlivosti. Jakmile se ale zmýlíte vy nebo se vám něco nepodaří, ihned na to upozorní a situaci zveličí do extrému.

Neví, co znamená úcta

Úcta je pro něj prázdný výraz, cizí slovo. Normální lidé chápou, že úcta k ostatním je stejně důležitá jako upřímnost nebo laskavost. Toxická osoba si vás však neváží, vůbec jí nezáleží na vašich potřebách. Vaše kariéra, touhy, přání, nic z toho ji nebude zajímat, pokud to nebude odpovídat i jejím představám.

Fotografie: Freepik

Ponižuje vás a ignoruje vás

Neustále upozorňuje na vaše chyby, ponižuje vás bez ohledu na to, jakou bolest a frustraci vám svým chováním způsobuje. I když se možná nejdříve snažíte tyto pocity dusit v sobě, abyste ochránili váš vztah, dříve nebo později vyplují na povrch. Buď vás váš partner ignoruje, nebo podkopává vaše sebevědomí. Ze vztahu dělá nesnesitelné vězení.

Zdroj: VeryWellMind