Žena zůstala jako opařená: Její matka si řekla o peníze za hlídání vlastního vnuka

Fotografie: Depositphotos

Žena se na sociálních sítích svěřila, že požádala dceru o to, aby jí za hlídání vnuka platila. Pod jejím příspěvkem se strhla vášnivá diskuze.

Skloubit péči o děti a zároveň si zajistit příjem navíc, není vždy jednoduché. Některé rodiny mají štěstí, že mohou využít hlídacích babiček. Jindy nezbývá nic jiného než si sehnat paní na hlídání a za její služby jí také zaplatit. Co když vás však o peníze za hlídání požádá vaše vlastní matka? Je to od ní troufalé? Nebo je to rodič, který by měl pochopit, že babičky mají také svůj vlastní život?

Nejsem žádná školka

Na tyto otázky určitě neexistuje jednoznačná odpověď a vždy záleží na konkrétní situaci, ve které se nacházíte. Situace, kterou popsala žena na internetu, totiž nebyla zcela jednoduchá. Jejímu vnukovi je 12 měsíců a dcera se rozhodla vrátit se zpět do práce. Poprosila svoji maminku, zda by malého nemohla hlídat 2–3 dny v týdnu. Drobný problém byl v tom, že ona sama byla stále ještě pracující.

Pokud by tedy na dceřinu prosbu kývla, připravila by se sama o část příjmu. Dcera sice byla ochotná matce přispívat, ale nižší částkou, než o kterou si ona řekla. Miluji svého vnuka, ale nejsem školka,“ reagovala na fakt, že dcera ji odbývá tím, že jsou to přece „jen“ dva dny v týdnu. Se situací si evidentně nevěděla rady a čekala, co jí ostatní poradí.

Lidé ji nepodpořili tak, jak čekala

Možná čekala automatickou podporu, ale té se jí od komentujících mnoho nedostalo. Někteří lidé ji podezírali, že vnuka hlídat ve skutečnosti nechce a dělá jí problém říct to dceři na rovinu. Další lidé měli problém s částkou, o niž si řekla. Dle nich je příliš vysoká a za stejné peníze pracují profesionální pečovatelé, kteří jsou v péči o malé děti školení.

prarodiče s vnučkou
Fotografie: Freepik

Nejrozumnější návrh nakonec vzešel od člověka, který jí poradil, aby nepřijímala dceřiny podmínky, pokud se jí nelíbí. Dcera si může na hlídání najít někoho jiného, kdo za nabízené peníze dítě pohlídá. Je však jasné, že dítě vždy raději svěříte do péče rodiny než cizímu člověku. Jestli se dámy nakonec dohodly, už přispěvatelka neuvedla.

Ochotní prarodiče si jistě zaslouží vděčnost

Nastolila však zajímavý námět k diskuzi. I když u nás není moc obvyklé, aby se vlastní matce platilo za hlídání, možná je dobré si uvědomit, že hlídání vnoučat není ničí povinnost. Pokud tedy je babička ochotná a vychází vstříc, jak jen může, nemělo by se to brát jako samozřejmost. Určitě je na místě vyjádřit jí vděčnost a za její ochotu ji občas odměnit pozorností nebo pomocí, kterou potřebuje zase ona.

Zdroj: Fumara