Zjistěte pravdu o tom, zda čas dokáže zahojit všechny rány. V některých případech se bohužel jedná o milosrdnou lež

Fotografie: Pixabay

Nejčastější klišé je to, že čas zahojí všechny rány. V mnoha případech je to pravda, ale také existují situace, ve které se jedná spíše o frázi pro truchlícího člověka.

Jestliže se lidé rozejdou a ukončí dlouhodobý vztah, tak je vždy alespoň jeden z nich smutný. Po rozchodu lidé brečí, uzavřou se do sebe a tráví hodně času o samotě. V momentě, kdy se vydají ven a vidí je jejich přátelé, tak jim většinou řeknou že to časem bude dobré. Toto slovní spojení se používá u lidí, kteří něco ztratí nebo jsou smutní z jakékoliv události. Ve všech případech to však nemusí být pravda a po tomto klišé přichází hodně situací, jež mohou nastat.

Situace se ještě více zhorší

Lidé, kteří utrpěli velkou ztrátu, zažili obrovský šok a bolest. Takové životní období pro ně bylo velice obtížné a velmi namáhavé. Člověk musí i přes všechnu bolest dále pokračovat v životě, protože ten jde dál a nečeká. Někdo na sobě zpočátku nic nedává znát a neuvědomuje si, co se právě stalo. V průběhu dalších týdnů na takového člověka dopadne realita a začíná si vše uvědomovat. Toto je případ, kdy můžete na začátku slyšet, že vše bude časem dobré, ale vám se časem ještě více přitíží.

Fotografie: Pixabay

Ani po čase se nic nezlepší

Nikdo neví, jak dlouho bude trvat, než se truchlícímu člověku zvedne nálada. Někteří lidé se dokonce trápí i několik let, než se začnou ze života zase radovat. Bývá to nejčastěji u těch, kteří nechtějí přijmout realitu, protože je na ně příliš silná. Dalším důvodem dlouhodobého smutku a truchlení bývá popírání toho, že ztráta na ně měla silný dopad. Pro takové lidi je důležité, aby měli místo, na kterém vědí, že jsou v bezpečí a také to, že okolo sebe mají někoho, kdo tu pro ně bude. Díky tomu se jim podaří žal lépe překonat.

Fotografie: Unsplash

Čas plyne pomalu

V momentě, kdy prožíváte ztrátu někoho blízkého, plyne čas opravdu pomalu. Hodiny utíkají pomalu v momentech, které člověka trápí. Bývá to například při pobytu v nemocnici, ve škole nebo když čekáte, až vám zaberou léky proti bolesti. Zkuste se v takové chvíli zabavit něčím jiným nebo si pustit film, u kterého alespoň trochu přijdete na jiné myšlenky.

Začnete přemýšlet negativně

Bylo zjištěno, že při smutných událostech, a hlavně při dlouhodobém zármutku, hraje hlavní roli autobiografický paměťový proces. Ten se nazývá Overgeneral Memory Bias. V tu chvíli totiž přemýšlíte hodně nad svou minulostí a začnete mít pocity beznaděje. Také nebudete schopní si představit pozitivní budoucnost. Je to z toho důvodu, že vzpomínky na šťastnou minulost je obtížné si vybavit detailně.

Fotografie: Pixabay

Pokuste se dát dohromady

Je obtížné se dávat dohromady rychle, když neustále zažíváte trauma. Dejte si nějaký čas na to, abyste se mohli zotavit z vaší bolesti. Mozek si ukládá všechny vaše vzpomínky. I přesto, že se uzdravíte, se může stát to, že se špatná vzpomínka vynoří. V tu chvíli máte dojem, že danou situaci zažíváte znovu. Takové momenty se mohou objevovat často. Raději si vyhledejte pomoc psychologa, který vám pomůže s uzdravením.

Fotografie: Pexels

Vaše zkušenost se ztrátou

Protože je lidská představivost obrovská, tak si lidé mohou představit i to, jak by probíhal žal u nich. V mnoha případech jde přitom pouze o hromadu domněnek, jež si lidé nasbírali z filmů a seriálů. Většinou se tedy jedná o spoustu pláče, agrese nebo změnu životního stylu. Nikdo vám nemůže říct, jak bude zármutek probíhat u vás. Smutek má sice společné rysy, ale každý člověk na něj reaguje jinak. Čas s velikou pravděpodobností dokáže zmírnit ošklivé pocity, ale nikdy na ně nezapomenete.

Zdroj: PsychologyToday