Znaky, které prozradí, že žijete v toxickém manželství

Zamilovaní lidé, kteří spolu delší dobu žijí, dřív nebo později přistoupí ke kroku, který by je měl spojit navždy i oficiálně. Uzavřením manželství však opravdový společný život teprve začíná. Soužití s druhým člověkem není jen o věcech krásných, ale i o těch náročnějších.

Podstatnou součástí zdravého vztahu je vzájemná důvěra a empatie, pokud se v manželství tyto důležité pilíře soužití nevyskytují, může nastat krize a pár se dostane do takzvaného toxického manželství, což znamená, že vztah se spíš pro oba jeví jako destruktivní, nikoliv přínosný a podpůrný. Někdy vás náročná partnerská krize může dovést až do vztahové poradny. Když pak nepomůže ani ta, je na čase si položit pár otázek, které mohou prozradit, zda se náhodou v „toxickém“ manželství nenacházíte a jestli není nejlepší se rozejít.

Otázka první: Máte už delší dobu tichou domácnost?

První problém nastává, když spolu s partnerem přestanete komunikovat. Sdílet s manželem, nebo manželkou své pocity, ať dobré, nebo zlé je podstatné. Jestliže už nesdílíte, je na čase se zamyslet, proč tomu tak je a zda ještě opravdu žijete ve vztahu, který vás činí šťastnými.

Otázka druhá: Nenasloucháte pocitům druhého?

Pakliže vás již nezajímá to, co váš partner říká a nejste na jeho pocity schopní nijak reagovat, nejste na dobré cestě. Důležité je vnímat druhého, poskytnout mu emoční podporu, to vytváří skutečné pouto mezi dvěma lidmi.

Fotografie: Freepik

Otázka třetí: Často se hádáte?

Změnila se za poslední dobu atmosféra mezi vámi dvěma? Dřív jste pociťovali klid a harmonii a nyní se již jen hádáte a nemáte doma pohodu? Rozhovory plné hněvu, křiku a agresivních výpadů jsou známkou toho, že směřujete k takzvanému „toxickému“ vztahu, nebo se v něm již nacházíte.

Otázka čtvrtá: Jste příliš kritičtí k tomu druhému?

Kritika ve vztahu není nic špatného, pokud je přiměřená a oprávněná. Jestli ale partnera kritizujete za všechno a bezdůvodně, může být něco v nepořádku. Dle odborníků ten, co přehnaně kritizuje, tím zakrývá svou nejistotu, obavy a úzkost.

Otázka pátá: Tajíte partnerovi nějaké vážné skutečnosti?

Tajemství takového charakteru, které by mohlo po vyřčení zranit partnerova city, není správné. Pokud jste provedli něco špatného, nebo se snad dopustili nevěry, měli byste být vůči druhému féroví a říct pravdu. I tohle může být známka „toxického“ manželství, když něco zlého tajíte.

Fotografie: Freepik

Otázka šestá: Ve volném čase se věnujete svým společenským aktivitám bez partnera a cítíte se za to provinile?

Je zdravé trávit čas i odděleně, se svými přáteli, nebo rodinou. Pokud vyrazíte na společenskou sešlost bez partnera a cítíte se za to provinile, není něco v pořádku. Podstatnou součástí vztahu je i důvěra, pochopení a určitá volnost. Pokud tohle v manželství nedostáváte, ženete se do záhuby vztahu.

Otázka sedmá: Stále vás trápí problém z minulosti v souvislosti s narušenou důvěrou?

Může se stát, že vás bude dlouhodobě trápit něco, co jste ve vašem vztahu v minulosti dostatečně nevyřešili (například rádoby „odpuštěná“ nevěra). Problém se tak táhne roky dál. Jestliže jej nevyřešíte, směřujete nesprávným směrem a vše může nakonec skončit i rozchodem.

Úvodní Fotografie: Getty Images