Abeceda úzkosti: naučte se ji interpretovat správně a najděte způsob, jak přestat žít ve strachu

Fotografie: Pexels

Lidé jsou od přírody tak trochu úzkostliví to však neznamená, že bychom těmto pocitům měli podléhat. Naopak. Stačí se s nimi vypořádat.

Pokud patříte už od narození k úzkostlivějším lidem, pak rozhodně nezoufejte. Nejste totiž sami. Takových lidí se totiž mezi námi pohybuje opravdu hodně. Ne na všech to však na první pohled poznáte. A proč tomu tak je? Naučili se totiž nazpaměť tzv. abecedu úzkosti a získané znalosti využívají v reálném životě na maximum. Několik jednoduchých písmem tak dost možná pomůže i vám, říká psycholog Timothy J. Legg.

Zaměřte se na svou úzkost

Pokud se z jakéhokoliv důvodu cítíme diskomfortně, nenechá na sebe čekat ani nenáviděná úzkost. Náš mozek nám značně předkládat nejrůznější negativní varianty toho, co by se mohlo v příštích minutách, hodinách, dnech nebo dokonce měsících odehrávat. Čím dále do budoucnosti takto hledíme, tím více se naše úzkost zhoršuje. A co s tím dělat? Stačí se naučit několik základních postupů.

Fotografie: Unsplash

Především je třeba ovládnout mysl. Je to totiž právě ona, která nám říká, že před námi leží nějaké nebezpečí, i když to ve skutečnosti vůbec není pravda. Pozitivní naladění nám tedy může pomoci více, než si na první pohled myslíme. Jen tato jednoduchá technika však mnohdy nestačí. Lidé zkrátka a dobře umí být ve svých představách opravdu velmi úporní. A jak tedy interpretovat onu zmíněnou abecedu?

Písmeno A značí negativní situaci

Jako první si musíme uvědomit, v jakých situacích se k nám úzkost dostavuje a také to, proč na nás působí negativně. Obvykle jde o pocity založené na zkušenostech, jinými slovy – pokud jste se například na minulých třídních schůzkách cítili kvůli prohřeškům svého dítěte velmi nepříjemně, obáváte se tentokrát téhož. A to vyvolává úzkost. Musíte si říct, že tentokrát už to tak ani zdaleka být nemusí.

Fotografie: Freepik

B jako úzkost kvůli podmínkám

Ne vždy je však možné důvod úzkosti takto jednoduše odhalit. Naopak. Někdy se cítíme diskomfortně v situacích, do kterých bychom to nikdy neřekli. Tedy až do té doby, než je začneme sami prožívat. Mnohdy za to může naše výchova nebo kulturní cítění. Pokud nás například maminka odjakživa varovala před jízdou lesem na kole (protože jsou na tam strašidla, nebezpeční devianti apod.), jde o problém.

Fotografie: Pexels

Budeme se v něm totiž cítit úzkostně i v případě, že nás na cyklovýlet doprovází například kamarádi. Mnohdy pomůže i jen to, že si tento handicap uvědomíte. Vždyť jste už přece dospělí a moc dobře víte, že hejkal patří tak nanejvýš do Ladových pohádek nebo do biologického atlasu (neboť oním typickým hlasem se ozývá chřástal) a s těmi úchyláky to také není tak horké, jak se obvykle povídá.

C se zaměřuje na naše reakce

Jakmile si přeříkáme písmena A i B, přijde na řadu jejich následovník. Ten určuje, jak se v dané situaci chováme. Trpíte při úzkosti kupříkladu třesem, rychlým bušením srdce nebo rozmazaným viděním? Nepanikařte, je to zcela normální, příroda se nás tak snaží varovat před nebezpečím. Jestliže však před námi žádné nebezpečí není, nebude už důvod k tomu, aby se tyto jevy vyskytovaly. A jakmile si to uvědomíte, zmizí.

Zdroj: Healthline