Poznáte „emoční upíry“? Raději se jim vyhněte, mohou napáchat mnoho škod

Svět je plný pozitivních, ale i negativních lidí. Vždy záleží na tom, co vše je ovlivňuje v průběhu života. Hlavní roli v chování k ostatním hraje především pak nastavení mysli. Občas se také můžete setkat s člověkem, který je extrémně negativistický a po rozhovoru s ním se budete cítit velice unavení, až vyčerpaní a celkově budete bez nálady.

Možná jste přišli do kontaktu s takzvaným „emočním upírem“, který dokáže jen brát a nikdy nic na oplátku nedává. Pak je vhodné se takovému člověku raději vyhýbat.

Jak komunikovat s „emočními upíry“?

„Emoční upíry“ můžeme rovněž nazývat lidmi toxickými, kteří působí na okolí nepříznivě. Když už budete nuceni s takovými jedinci komunikovat, držte si odstup. Tito lidé se mohou jevit na první pohled jako přátelští a milí, je však jen jejich maska, pod kterou skrývají svou pravou tvář. Jsou to mistři v pokrytectví a rození manipulátoři, kteří umí své oběti nalákat do své blízkosti. Držte se tedy těchto základních rad:

  • Buďte zdrženliví a nepodléhejte jejich provokativnímu chování: nereagujte na jejich názory.
  • Udržujte si svůj osobní prostor a nepouštějte do něj „emoční upíry“: mohli by vaše emoce zkrátka rozdrtit.
  • Zachovejte si své soukromí a nesvěřujte se: čím méně toho „toxickému“ člověku řeknete, tím lépe. Nemluvte zásadně o svých cílech, plánech, nebo úspěších. Dotyčného to znejistí a opustí jej myšlenka vám dál škodit.
  • Buďte přímočaří a sebevědomí: „emoční upíři“ se často drží celý život těch lidí, kteří jsou velmi hodní, skromní, slušní a tišší. Proto si vybudujte sebedůvěru a říkejte jasně své názory a vyjadřujte nesouhlas.

Podstatné je ze svého života „toxického“ člověka vyloučit. Nedoufejte v to, že se změní. U takovýchto lidí ke změnám v chování z větší části nedochází. Pokud je „emoční upír“ z řad vaší rodiny, pak bude složitější se od něj zcela odstřihnout. Omezte tedy kontakt s takovým člověkem na pouhé minimum. I tak si můžete pomoci od jeho destruktivního přístupu.

Jak poznat „toxického“ člověka?

Při rozhovoru s „toxickým“ člověkem se budete cítit hned při prvním kontaktu nepříjemně. Vaše intuice vám napoví, že je něco špatně. Při komunikaci s touto osobou se můžete cítit frustrovaní, podráždění a skleslí. Proto naslouchejte svým pocitům a nenechte se ukolébat chlácholivými řečmi a nahlížejte na tyto medově sladké osoby realisticky. Udržujte si určitou hranici, přes kterou je nepouštějte.

„Emoční upíři“ jsou často neodbytní jako vosy

Lidé, kteří si líčí na své oběti, z nichž čerpají energii, jsou často vytrvalými a posedlými bytostmi. I když se s nimi nebudete chtít bavit a přicházet do kontaktu, vždy se nějak do vaší blízkosti dostanou a budou vám radit i přes to, že o jejich rady nebudete stát. Jsou to osoby urputné, které se tváří, že chtějí vlastně pomoci, ve skutečnosti vás ale jen systematicky ničí.

Fotografie: DepositPhotos