Šťastný vztah zahrnuje nutnou dávku úsilí. Snaha změnit osobnost partnera se často nevyplácí

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí touží po dokonalém, pevném a trvalém vztahu. Ten však málokdy spadne sám z nebe, a tak je na něm třeba neustále pracovat.

Každý si zaslouží mít šťastný partnerský vztah, ve kterém se bude cítit milovaný a respektovaný. Romantické představy však dost často v realitě narážejí. Mnoho lidí tak putuje ze vztahu do vztahu, aniž by se pozastavili nad tím, proč to stále nefunguje. Jiní naopak vezmou zavděk alespoň nějakým vztahem a snaží se vystačit si s tím málem, co jim nabízí. Je to však škoda. Každý vztah se v čase vyvíjí, a tak máte vždy šanci učinit změny, které váš vztah posunou k větší spokojenosti. Neměli byste ovšem dělat tyto chyby.

Berete věci takové, jaké jsou

Ano, nikdo není dokonalý. Je však na vás, zda necháte věci takové, jaké jsou, protože nevidíte naději na jejich zlepšení, nebo se pokusíte učinit potřebné kroky. Jinak totiž v nespokojeném vztahu nemá smysl zůstávat. Rezignací ničemu nepomůžete. Naopak, měli byste si ujasnit, co od partnera a vašeho vztahu očekáváte. A partnerovi se se svými očekáváními také svěřit.

Udělejte to však jiným způsobem. Beze strachu a bez křiku. S klidem se snažte s partnerem vyjasnit situaci. Nebojte se mu sdělit, že se necítíte ve vztahu dobře. Nebuďte útoční a nepodávejte věci tak, aby měl partner pocit, že je to jeho vina. Vztah je oboustranná záležitost, a tak nějaké máslo na hlavě máte určitě i vy. A to je třeba si přiznat. Vše pak už jen záleží na ochotě partnera, zda chce na vašem vztahu také pracovat. V opačném případě zvažte, jestli by nebylo lepší poohlédnout se jinde.

Chcete přetvořit partnera k obrazu svému

Tak toto je jedno velké NE. V počátcích vztahu může zamilovanost zakrýt některé nedokonalosti partnera. Dříve nebo později však vyplynou na povrch a je na každém, zda je dostatečně tolerantní a s partnerovou nedokonalostí se smíří. Často se však stává, že máte o partnerovi nerealistickou a idealizovanou představu a snažíte se ho do ní natlačit. To ale nikdy nebude fungovat.

Naopak, je to ta nejrychlejší cesta, jak vztah zabít, nebo ho učinit nesnesitelným pro oba dva. Uvědomte si, že váš partner tu není proto, aby plnil všechna vaše přání a představy. Pokud z nich nedokážete slevit, nebude to fungovat. Zkuste si ujasnit, které nedokonalosti jste ochotni tolerovat, a už nad nimi nepřemýšlejte. Nuda, frustrace a naštvanost se občas objevují i ve šťastných vztazích. Přestaňte lpět na dokonalosti podle svých představ a začněte si užívat to, že je každý člověk jedinečný.

Nestrkejte hlavu do písku

Zametání věcí a problémů pod koberec se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Sice byste neměli mít na partnera přehnaná očekávání, to však neznamená, že necháte přejít situace, které vás trápí, bez povšimnutí a budete dělat, že je vše v pořádku. Komunikace je základem dobrého vztahu a váš partner vám do hlavy nevidí. Upřímně mu tedy řekněte, jak se cítíte.

hádka partnerů
Fotografie: Freepik

Není čas ztrácet čas

Někdy i přes velkou snahu není partnerský vztah udržitelný. Netrapte se tím, určitě najdete své štěstí jinde. Stanovte si však už dopředu a zcela jasně, co ve vztahu nehodláte tolerovat. Nehrňte se do nového s optimistickou nadějí, že si nevyhovujícího partnera postupně zpracujete. Pokud vám bliká červená kontrolka už na samém začátku, vůbec se do vztahu nepouštějte. To však vyžaduje pevnost, upřímnost k sobě samému a často i trpělivost, než do sebe věci zapadnou tak, jak mají.

Zdroj: Today, BrightSide