Časté mytí vlasů je může značně poškozovat. Správná frekvence mnohé překvapí

Fotografie: Depositphotos

Na tuto jednoduchou otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Existují obecná doporučení, ale vždy se řiďte spíše vlastní zkušeností a sledujte, co dělá dobře právě vašim vlasům.

Obecné doporučení pro všechny neexistuje. Každý máme specifický typ vlasů, používáme různou vlasovou kosmetiku a jinak se o vlasy staráme. To vše hraje roli v následném vyhodnocování, jak často je potřeba vlasy umýt. Rozhodně víme, že denní mytí vlasů jim úplně prospívat nebude. Na druhou stranu platí, že čím více se nám vlasy mastí, tím častěji by se měly mýt, říká lékařka Cynthia Cobb.

Péče o pokožku hlavy

Ve chvíli, kdy jsou vlasy mokré, jsou v podstatě nejzranitelnější, proto příliš časté mytí může jejich kvalitu zhoršovat. A ještě horší to je v případě, kdy si vlasy po každém umytí sušíme. Tady je pak jasné, že čím víc mytí, tím víc sušení, a tím poškozenější vlasy. Všechna tato rizika se však dají velmi zmírnit, pokud si vyberete vhodnou vlasovou kosmetiku.

Pokožka hlavy opravdu potřebuje pravidelnou očistu, stejně jako obličej. Na pokožce se tvoří maz, drží se zde usazeniny z vlasové kosmetiky a prach. Citlivá pokožka nás tak může brzy začít svědit. Při mytí vlasů používejte šampon především na pokožku hlavy. Stačí menší množství a do délek a konečků ho vůbec nevtírejte. Vlasy se dostatečně umyjí při následném splachování vodou.

Fotografie: Freepik

Šampon vybírejte s neutrálním PH a bez silikonů. Mnoho šamponů obsahuje látky, které následně vlasům spíše škodí. Odstraňují z nich přirozený ochranný film a vlasy se pak stanou náchylné k vysušení a lámavosti. Zajímat se tedy o složení vlasové kosmetiky je něco, co musíte podstoupit, pokud chcete mít přirozené a zdravé vlasy.

Péče o vlasy

Pro samotné ošetření vlasů se soustřeďte spíše na kondicionér a vyberte si ten, který vyhovuje vašemu typu vlasů. Složení jednotlivých kondicionérů totiž může podporovat hydrataci nebo omezovat ztrácení vody z vlasů, což bude sušším vlasům vyhovovat. Pro vlasy, které se rychleji mastí, to však není vhodná varianta. I u kondicionéru platí, že by neměl obsahovat silikony. Přestože po nich vlasy mohou působit zdravěji, v dlouhodobém horizontu je poškozují.

Jemné vlasy většinou vyžadují častější mytí, mají totiž tendenci se rychle mastit. Pokud použijete vhodnou vlasovou kosmetiku a nebudete denně používat žehličku nebo horký vzduch z fénu, můžete si mýt vlasy každý den. Hrubší vlasy mají naopak sklon k vysušování, pokud se vám nemastí pokožka hlavy, pak stačí vlasy umývat jednou či dvakrát týdně.

Fotografie: Freepik

Zaměřte se především na svůj vlastní pocit a nebojte se experimentovat. Mnohdy neměníme naše zvyky při péči o vlasy po mnoho let. Vlasy se však v průběhu života mění vlivem stárnutí i hormonálních změn. V mládí tedy můžete mít mastnější vlasy a v pozdějším věku přesušené. Dokonce se vám mohou rovné vlasy v průběhu života začít vlnit nebo naopak. Vždy tedy reagujte přesně na ten typ vlasů, který máte v danou chvíli.

Zdroj: Healthline