Čtyři fáze, kterými prochází každý vztah matky a dcery

Fotografie: Freepik

Vztah matky a dcery patří mezi jeden z nejdůležitějších, ale zároveň nejsložitějších mezilidských vztahů vůbec. I když je každý jiný, prochází během života stejnými obdobími.

Vztah matka a dcera je nejen velmi důležitý, ale také velmi složitý. Jedná se o celoživotní pouto, které ale během života prochází těžkými zkouškami. Ať je vztah s naší maminkou jakýkoliv, těmto 4 fázím jsme se v něm nevyhnuli. Stejně tak nás prožití těchto životní fází čeká, pokud sami máme dceru.

Období před a během dospívání

Doba od narození do dospívání se vyznačuje naší vzájemnou potřebou a závislostí. Tak, jako je Vaše dcera pro Vás celý Váš svět, stejně tak jste pro ni celým jejím světem Vy. A stejně tak to bylo ve vztah s Vaší maminkou. V tomto období je pro nás maminka nejdůležitějším člověkem na celém světě a chceme ji mít neustále po svém boku. Zlom nastává ve chvíli, kdy se o svůj prostor přihlásí dospívání.

Fotografie: Pexels

Toto období je naprosto odlišné od toho prvního. Člověk, který Vám byl dosud nejbližší, je najednou tím nejhorším a nejotravnějším na celém světě. Jediné, co si přejete, je být sami a bez její přítomnosti. Přichází doba vzájemného neporozumění. Cokoliv, co se nám přihodí, z toho obviníme právě mámu. Pokud jsme ale v roli matky, nemusíme ještě nutně všechno vzdávat. Jakmile se přihodí něco vážného, jsme první, za kým dcera jde. A naděje, že toto období jednou pomine, je zde stále.

Fáze nejlepšího a nerozlučitelného přátelství

Pokud v pořádku přečkáme období dospívání, dostaneme se do fáze, kdy se se svou maminkou staneme nejlepšími přáteli. Sdílíme s ní každý náš životní krok, každou událost a velmi často si ceníme její pomoci. Zároveň se nám ale stává také důvěrnicí a přítelkyní, se kterou si klidně můžeme posedět u sklenice vína a povídat celé hodiny. Toto období je pro matku i dceru velmi příjemné a málokdo si na něj stěžuje. Jedná se o jedno z nejkrásnějších období života i vzájemného vztahu.

Fotografie: Pexels

Postupem času, aniž bychom si to uvědomovali, nebo toho chtěli dosáhnout, se sami stáváme stejné, jako jsou naše maminky. Přichází ale také čas na to, aby se role obrátily. Pro maminky je to obtížné přijmout, pro dcery je to ale naprostou samozřejmostí. Tak, jako se ony o nás staraly na začátku našeho života, je teď na nás, abychom se o ně staraly na konci toho jejich. Nastává čas, kdy jim můžeme splatit jejich nekonečnou péči a lásku.

Zdroj: EliteDaily